Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türkler ve Orta Doğu” Konferansı 05 Mart 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkoloji Konferansları” kapsamında Rektör vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar “Türkler ve Orta Doğu” konulu bir konferans verdi.

26 Şubat Çarşamba günü Üniversite Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin takdim konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamalbek Berkimbayev ve Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bekir Şişman yaptı. Yoğun katlım ile gerçekleşen toplantıda Rektör Vekili Tomar, Türklerin Orta Doğu ile ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar sunumunda; Türklerin Orta Doğu ile ilk münasebetleri, Kıpçak Türklerinin devletleşmesi,  Mısır, Irak ve Suriye Türklerinin tarihi durumları; Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde Orta Doğu Türkmenleri, Arap Baharı öncesi ve sonrasında Orta Doğu’daki demografik değişim ve siyasal gelişmeler, Türkiye-Suriye ilişkileri ile Suriye iç savaşı bağlamında Rusya ve ABD’nin müdahaleleri, Türkiye’nin Orta Doğu ve Akdeniz politikaları üzerine çok önemli açıklamalarda bulundu.

Konferans soru ve cevap bölümünün ardından teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.