Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Abay Yılı” Açılış Töreni05 Mart 2020

 

Ünlü Kazak aydını Abay Kunanbayev’in doğumunun 175. yılı vesilesiyle ilan edilen “Abay Yılı” Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde düzenlenen törenle açılış yaptı.

Kazak edebiyatının öncülerinden ünlü şair ve yazar Abay Kunanbayev’in doğumunun 175. yılı münasebetiyle Türksoy 2020 yılını “Abay Yılı” ilan etti. Kazakistan, Türkiye ve pek çok ülkede büyük yankı bulan “2020-Abay Kunanbayev Anma Yılı” kapsamında üniversitemiz tarafından Kültür Merkezinde bir tören düzenlendi. Abay Kuanbayev’in hayatı ve edebi kişiliği hakkında sinevizyon gösterimi ile başlayan törende performans sanatçısı tarafından canlandırılan Abay Kunanbayev katılımcılardan büyük alkış aldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Kazak medeniyetinin  ve kültürünün kurucularından olduğunu söyledi. Rektör Abdrasilov, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından 2020 yılı Farabi ve Abay Kuanbayev yılı olarak ilan edilmiştir. Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Bizde yıl içerisinde bir çok anma ve kültürel etkinlikleri düzenleyeceğiz.” dedi. Rektör Abdrasilov, doğumunun 175. Yılında “2020-Abay Kunanbayev Anma Yılı”  ilan edilmesinin Abay Kunanbayev’in  daha yakından tanınması ve daha iyi anlaşılmasına imkan sağlayacağını vurguladı.

Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Türk medeniyetlerinde ve bozkır kültüründe tarihe ve edebiyata şekil veren çok önemli simalar yetiştiğine dikkat çekerek,  Büyük Türk tarihinin, bozkır kültürünün şekillendiği bu topraklar çok önemli aydınlar yetiştirmiştir. kazak  milli bilincin ve kazak dilinin gelişmesinde elbette Abay Kunanbayev en önemli yapı taşlarından biridir” dedi. 

Bir toplumu millet yapan kan bağının yanı sıra kültür bağının da olduğuna dikkat çeken Tomar, “Kültürümüzü oluşturan dil ve din unsurları arasında şair, yazar ve bilim adamlarımızı unutmamalıyız. Güçlü bir Türk dünyası için geleceğimizin teminatı gençler tarafından bu aydınların tanınması ve onların ışığında yetişmesi gerekmektedir” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından  üniversitemiz öğrencileri tarafından Abay Kunanbayev’in sevilen şiirleri ve kara sözlerinden bir bölümü okundu.