Avrupa Birliği Delegasyonu Ahmet Yesevi Üniversitesinde05 Mart 2020

 

Avrupa Birliği Kazakistan Büyükelçisi Sven Olov Karlsson, Finlandiya Büyükelçisi Mikko Kvikoski, Hırvatistan Büyükelçisi Refik Şabanoviç, Romanya Büyükelçisi Çezar Armyanu, Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Rudolf Gikl, Slovakya Büyükelçisi Milan Kollar, Almanya Büyükelçisi Tilo Yohannes, Avusturya Daimi Temsilcisi Feliks Bikl 4 Mart 2020 Çarşamba günü Ahmet Yesevi Üniversitesine bir ziyarette bulundular.

AB heyeti üniversitemize ziyaretlerinde Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten tarafından karşılandı. Üniversite yönetimi ile Rektörlük binasında gerçekleşen toplantıda Rektör Abdrasilov Üniversitemiz hakkında bilgi sundu.

Toplantıda, Eğitim-öğretim faaliyetlerinde Avrupa  sistemine uygun müfredatlar belirlemek, arkeoloji alanında AB araştırma kurumları arasında ortaklıklar kurmak, Avrupa Birliği'nin tıp eğitimi uygulamalarını incelemek ve modernizasyon çalışmaları alanında çok hedefli ikili işbirliklerini geliştirmek için görüş alışverişinde bulundular.

Avrupa Birliği Kazakistan Büyükelçisi Sven Olov Karlsson, Türistan'da ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek  “Türkistan tarihi ve modern binaları birleştiren bir şehir olarak hızla gelişmektedir. Kazakistan ile Türkiye ilişkileri neticesinde kurulan uluslararası üniversitede öğrenim gören gençlerin sahip oldukları değerleri ve ikili ilişkileri bağlamında başarılı olduğu gözlemlenmiştir.” dedi. 

Toplantı sonunda, Avrupa Birliği Heyeti Üniversitenin Kültür Merkezindeki Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesi'ni ziyaret etti ve öğrencilerle yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.