Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Mesleki ve Ulusal Tarih Bağlamında Altın Ordu Devleti” Sonulu Seminer Verildi06 Mart 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünde Dr. Zhaksylyk Sabitov “Mesleki ve Ulusal Tarih Bağlamında Altın Ordu Devleti” konulu seminer verdi.

Seminerin açış konuşmasını yapan Avrasya Araştırma Enstitüsü’nün Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, seminere katılan değerli misafirleri selamlayarak sözüne başladı. Altın Ordu Devleti’nin, sadece Kazakistan’ın tarih sahnesinde değil, aynı zamanda Avrasya topraklarında uzun yıllar hüküm süren önemli bir devlet olduğunu dile getirdi. Bugüne kadar Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından iki önemli Altın Ordu konulu konferansı düzenlediklerini dile getiren Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, bu konferans bildirilerinin yakın zamanda kitap halinde bilim dünyasına sunulacağını açıkladı.

Dr. Zhaksylyk Sabitov, seminerinde, Altın Ordu Hanlığı üzerinde bilimsel çalışma yapan akademisyenlerin az sayıda olduğunu ve Kazakistan’da Zhambıl Artıkbayev ve Aybolat Koshkinbayev gibi önde gelen tarihçilerin sayesinde bu alandaki çalışmaların ilerlediğini belirtti. Ayrıca bu konuyla ilgili Kazak Türkleri’nin ilk bilim adamlarından biri olan Şokan Valihanov’un önemli eserlerinin de bulunduğunu vurguladı.

Seminerin devamında Dr. Zhaksylyk Sabitov 1939 yılında yayımlanan “Altın Ordu’nun Çöküşü” adlı kitabın tarihte çok büyük iz bıraktığını belirtti. Kitap yayımlandıktan sonra da bilim dünyasında Altın Ordu tarihinin bu kitaptan öncesi ve sonrası olarak iki ayrı kolda incelendiğinin altını çizdi. Altın Ordu tarihi ile ilgili 1939 yılından itibaren basılan kaynaklarla ilgili bibliyografik bilgiler veren tarihçi Dr. Zhaksylyk Sabitov,  Altın Ordu Devletinin tarihini kronolojik olarak anlattı. 

Seminerin sonunda katılımcılar konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Seminerde Avrasya Gumilov Üniversitesi’nden akademisyenler ve Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosluğu temsilcisi de hazır bulundu. Seminer, teşekkür belgesi ve hediye takdimi ile sona erdi.