Türk Dünyası Parlamenterler Vakfında "Hoca Ahmet Yesevi Bugünümüze Ne Söyler?" Konferansı Yapıldı11 Mart 2020

 

 

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı tarafından düzenlenen "Hoca Ahmet Yesevi Bugünümüze Ne Söyler?"  konulu konferansa konuşmacı olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız katıldı.

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Çalışkan, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç ve çok sayıda davetlinin katıldığı konferansta  yaptığı konuşmada Prof. Dr. Musa Yıldız, katılımcılara Hoca Ahmet Yesevi’nin Türklerin İslamlaşmasındaki rolüne ve Anadolu ile Balkanların Müslüman olmasında yaptığı katkılara değindi.

 Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkistan’da bulunan Hoca Ahmet Yesevi Türbesinin yapılışı ve tarihsel süreci ile Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında da katılımcılara bilgi verdi .

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Çalışkan, Prof. Dr. Musa Yıldız’a katılımlarından dolayı teşekkür etti ve plaket takdim etti. Prof. Dr. Musa Yıldız da Dr. Abdullah Çalışkan’a Ahmet Yesevi Üniversitesi yayınlarından ‘’Hoca Ahmed Yesevî Külliyâtı’’ isimli eseri hediye etti.

Program, katılımcıların sorularının ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.