Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız’dan “Hoca Ahmet Yesevi ve Türk Dünyası” Konferansı 10 Nisan 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından başlatılan telekonferanslar serisi kapsamında Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız  “Hoca Ahmet Yesevi ve Türk Dünyası” konulu bir konferans verdi. 9 Nisan 2020 Perşembe günü çevrimiçi (online) olarak yapılan etkinliğin moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bekir Şişman yaptı. Türkiye ile Kazakistan dışında birkaç ülkeden daha takip  edilen konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten’in yanı sıra çok sayıda akademisyen, personel ve öğrenci katıldı. 

Konuşmasına “Bismillah deyip hikmet söyleyip, Talep edenlere inci cevher saçtım ben işte” diyerek Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmetiyle başlayan Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, sunumunda Türk Dünyasını ve Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk ve İslam dünyasına katkılarını değerlendirdi. 

Prof. Dr. Yıldız, Türk dünyasının manevi başkenti Türkistan’da yetişen Hoca Ahmet Yesevi’nin daha çocuk yaşlarından itibaren devrin büyük âlimlerinden ders aldığını, dönemin ilim merkezlerinden olan Buhara’da ilim tahsilini tamamladıktan sonra büyüdüğü Yesi (Türkistan) şehrinde ilim ve irfan meşalesini yaktığını belirtti.  Ahmet Yesevi'nin 99 bin öğrenci yetiştirdiğini ifade eden Başkan Yıldız, talebelerini dünyanın dört bir yanına göndererek, onun başta Ulu Türkistan olmak üzere Anadolu ve Balkanların ihyasında önemli katkıları olduğunu dile getirdi. Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Sarı Saltuk, Ahi Evran gibi nice erenlere manevi hocalık eden Ahmet Yesevi’nin, milli ve manevi değerlerin günümüze kadar taşınmasında önemli yapı taşı olduğuna dikkat çekti. 

Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatından kıssaların paylaşıldığı konferansta, Ahmet Yesevi’nin zamanını çok iyi değerlendirdiğini, hayatını ilim, ibadet ve helal kazanç çizgisi üzerinde sürdürdüğü vurgulandı. 

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Yıldız, konferansın son bölümünde Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan üniversite olarak önemli misyon ve vizyon icra ettiklerini ifade ederek, Hoca Ahmet Yesevi’nin öğretisini yaşamaya, yaşatmaya ve tanıtmaya gayret ettiklerini söyledi. 

Telekonferans soru-cevap bölümünün ardından teşekkür konuşmalarıyla son buldu.