Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer “COVID-19 Salgını ve Orta Asya’ya Etkileri” Konulu Seminer Verdi23 Nisan 2020

 

 

9 Nisan 2020 Tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer “COVID-19 Salgını ve Orta Asya’ya Etkileri” Konulu Seminer Verdi.

Doç. Dr. Vakur Sümer seminerinde “COVID-19” salgınını nedeniyle Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen seminerlerin “Online seminerler’’ serisi şeklinde devam edeceğini açıkladı.

Doç. Dr. Vakur Sümer 2020 yılının başında Çin’de ortaya çıkan “COVID-19” salgınının petrol fiyatlarının küresel çapta düşüşünün sebeplerinden birisi olduğunu belirterek, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki bir anlaşmazlıktan dolayı petrol fiyatlarının son 25 yılın en düşük seviyelerine kadar indiğini belirtti. Petrol ve gaza dayalı ekonomileri etkileyen bu salgının yarattığı ekonomik sonuçların Kazakistan’ı da ciddi ölçüde etkileyerek, bu ülkenin para birimi tengenin hızla değer kaybetmesine sebep olduğunu ifade etti. Kazakistan’ın ihracatında 16 milyar dolardan fazla azalma beklendiğini belirten Doç. Dr. Vakur Sümer, ülkenin ithalatının da 7,5 milyar dolar civarında azalacağının beklendiğini dile getirdi.

Seminerin devamında Doç. Dr. Vakur Sümer Kazakistan’da “COVID-19” salgınına karşı alınan tedbirleri ana hatlarıyla açıklayarak, ülke çapındaki istatistikî bilgilere değindi. Salgının yarattığı etkilerle mücadele kapsamında Kazakistan’da pek çok alanda vergi muafiyetleri ve uygun faizli kredi imkanları getirildiğini belirten Doç. Dr. Vakur Sümer, bu sektörlere yönelik yapılacak vergi indirimleri ve kredilerdeki kolaylıklar hakkında detaylı bilgiler sundu. Sümer, bu tür kriz durumlarında kullanılmak üzere Kazakistan’da yeterli düzeyde resmî tasarrufun olduğunu dile getirdi. Salgın nedeniyle olumsuz yönde etkilenen ticari ilişkiler bağlamında, Orta Asya ülkelerinin ana ticaret ortakları olan Çin ve Rusya’nın ekonomilerinin de ciddi ölçüde etkilendiğine vurgu yapan Sümer, bunun Orta Asya ülkelerinin ekonomilerine de yansımalarının olacağını belirtti.

Seminerin sonunda Doç. Dr. Vakur Sümer, konu üzerinde çalışan uzmanlara göre yaşanan krizin, 2008 dünya finans krizinden daha zor geçeceğini bildirdiklerini sözlerine ekledi ve bu krizden Orta Asya ülkelerinin de değişen ölçülerde etkileneceğini ifade etti.