Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer “10 Nisan 2020 Türk Keneşi Olağanüstü Zirvesi” Konulu Online Seminer Verdi23 Nisan 2020

 

 

15 Nisan 2020 Tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer “10 Nisan 2020 Türk Keneşi Olağanüstü Zirvesi” konulu online seminer verdi.

Doç. Dr. Vakur Sümer seminerinde, düzenlenen Zirve’nin, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin İlk Olağanüstü Zirvesi olarak gerçekleştiğinin altını çizerek, bunun sembolik bir anlamı olduğunu belirtti. Bilindiği üzere söz konusu Zirve, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in çağrısıyla toplanan bu Zirve, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym Comart Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un katımlarıyla gerçekleşti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Nisan 2020 Türk Keneşi Olağanüstü Zirvesi’nde altını çizdiği noktalara değinen Doç. Dr. Vakur Sümer, Sayın Erdoğan’ın, Hazar Geçişli Orta Koridor’un kriz döneminde daha hızlı ve aksaklık yaşanmadan kullanılmasının öneminden bahsettiğini belirtti. Erdoğan’ın; halihazırda Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında kurulan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin Orta Asya’ya doğru uzatılması konusuna da değindiğini aktaran Doç. Dr. Vakur Sümer, bu hedefe ulaşmak için Hazar geçişinin hızlandırılmasının büyük önem taşıdığı bilgisinin altını çizdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym Comart Tokayev’in de “Türk Geleceği 2040” programından bahsettiğini anlatan Doç. Dr. Vakur Sümer, Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın, özellikle sağlık sektörünün program içine dahil edilmesi gereğini vurguladığını belirtti.

Seminerin devamında Doç. Dr. Vakur Sümer, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin tarihsel geçmişine değinerek, Konsey’in Türkiye Cumhuriyeti inisiyatifiyle başlayan ‘‘Türk Dili Konuşan Ülkelerin Cumhurbaşkanlarının Zirveleri’’ ile başlayan uzunca bir sürecin sonucunda kurulduğunu belirtti. Söz konusu Zirveler döneminde önemli atılımlar gerçekleştiğini belirten Doç. Dr. Vakur Sümer, 1992 Yılından 2009 Yılına kadar geçen sürecin, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin kuruluşundan önceki, ve buna temel oluşturan bir dönem olarak kabul edilebileceğini dile getirdi. Sümer, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in inisiyatifiyle imzalanan 2009 yılındaki Nahçıvan Antlaşması ile başlayan dönemin, 2018-2019 yıllarında yeni bir derinleşme ve genişleme dalgasına sahne olduğunu aktardı. 

Seminerin sonunda Doç. Dr. Vakur Sümer 2019 Yılından itibaren Özbekistan’ın, Örgüt’ün yeni üyesi olarak kabul edildiğini dile getirerek, 2018 Yılından itibaren başlayan süreç incelendiğinde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin giderek daha etkin ve güçlü bir uluslararası bir örgüte dönüştüğünün altını çizdi.