Avrasya Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı Kanat Makhanov “Spatial Analysis of the Demographic Change in Kazakhstan Since 1979” Başlıklı Seminer Verdi23 Nisan 2020

 

 

16.04.2020 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü  araştırmacısı Kanat Makhanov “Spatial Analysis of the Demographic Change in Kazakhstan Since 1979” başlıklı seminer verdi.

Kanat Makhanov seminerinde, 1999 ve 2009 yılları arasında Kazakistan’daki nüfus dağılımı meselesine değineceğini ve kullandığı verilerin, nüfus sayımları da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen açık kaynaklardan alındığını dile getirdi. İncelediği verilerin en önemli yönünün, Kazakistan nüfusu hakkında ilk defa bölge düzeyinde ve günlük coğrafi bilgi verilmesi olduğunu açıklayan Makhanov, verilerin 1979’dan 2019’a kadar 40 yılda oluşturulduğunu belirtti. 

Seminerin devamında Kanat Makhanov, 1979’dan 1989’a kadar yapılan çalışmaların verilerine göre, ülkenin, tüm coğrafi bölgeleri kapsayan şekilde, oldukça hızlı bir nüfus artışı yaşadığnı belirtti. Ancak 1989’dan 1999’a kadar toplam nüfusta %7’lik bir düşüş gerçekleştiğini dile getirdi. Bu olumsuz durumun ülkenin büyük bir kısmını kapsadığını belirten Kanat Makhanov, söz konusu süreçte nüfusun büyümesinin sadece güney, güney-doğu ve güney-batı Kazakistan’da devam ettiğini dile getirdi. Aynı zamanda, 1997 yılından itibaren Akmola şehrine taşınan yeni başkentin, ülkenin kuzeyinde demografik büyüme gösteren tek bölge olmaya devam ettiğinin altını çizdi. 1989 ve 1999 yılları arasında genel nüfustaki düşüşün, göç ve derin bir ekonomik krizin sonucu olduğunu vurguladı.

Seminerin sonunda Kanat Makhanov 1999’dan sonra, nüfus değişimlerinde bir iyileşme görüldüğü dile getirdi. Demografik büyümenin bu dönemde özellikle ülkenin güney-batı ve güney-doğu kısmında gerçekleştiğini belitren Kanat Makhanov, genel olarak ülkenin belirli noktalarındaki nüfus artışının ülke genelinde nüfusun dengeli dağılımında bir azalmaya işaret ettiğine dikkat çekerek sözlerine tamamladı.