Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Şamanlık Geleneğinin Günümüz Kültürel Yaşamına Yansımaları” Başlıklı Online Konferans Düzenlendi08 Mayıs 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından düzenlenen Online Konferanslar kapsamında, Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü hocalarımızdan Öğr. Gör. Halil Çetin, 7 Mayıs Cuma 2020 günü “Şamanlık Geleneğinin Günümüz Kültürel Yaşamına Yansımaları”  konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı konferansın moderatörlüğünü Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten yaptı.

 Sunumuna; Şamanlığın ne olduğu sorusu ile başlayan Halil Çetin daha sonra sırasıyla Şamanizm’in dünyadaki görünüşü, Türk kültüründe Şamanın görevleri, Şamanın kullandığı enstrümanlar, aletler, Şamanların kıyafetleri, renklerin anlamı ve semboller hakkında bilgi verdi. Çetin konuşmasını, kurşun dökme, çocuklara isim verme,  mezar taşları gibi günümüze kadar gelen ritüellerden örnekler vererek sonlandırdı. 

Konferans, katılımcılardan gelen çok sayıda sorunun cevaplanması ve Prof. Dr. Bülent Bayram’ın sunuma katkı amaçlı söz alması ile devam etti. Bayram, günümüzde Şamanizm’in çok ilgi gören bir konu olduğunu ve Şamanizm’in bir din olup olmadığı ile ilgili çok sayıda çalışma yapıldığını belirtti.

Rekör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı kapanış konuşmasında,  konunun çok ilginç olduğunu ve bunun da sorulan sorular ve gösterilen ilgiden belli olduğunu söyledi. Şamanizm ile ilgili çok sayıda kitap yazıldığının altını çizen Tomar, yapılan araştırmalar ve kitaplardan örnekler verdi. Son olarak güzel sunum için Öğr. Gör. Halil Çetin’e teşekkür etti.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise yaptığı konuşmada, kendi konularında uzman hocalarımızın verdiği konferansların faydalarının altını çizerek Öğr. Gör. Halil Çetin ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. 

Konferans gelecek programlarla ile ilgili bilgilendirme ile sona erdi.