Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Türk Boylarının Tarihi Derinliği" Başlıklı Online Konferans30 Mayıs 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından düzenlenen online konferanslar kapsamında, Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl 29 Mayıs 2020 Cuma günü “Türk Boylarının Tarihi Derinliği”  konulu bir konferans verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar açılış konuşmasında, Mimar Sinan Üniversitesinde uzun yıllar görev yapan hocamız Prof. Taşağıl’ın konuk olması nedeniyle konferansın moderatörlüğünü bizzat kedisinin yapmak istediğini dile getirdi. Tomar, ayrıca bugünün İstanbul’un fethinin 567. yıldönümü olduğunu ve bu vesile XXI. yüzyılın Türk Dünyasının birlik beraberlik dönemi olmasını temenni ettiğini söyledi. 

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl sunumunun başında, üç yıl görev yaptığı Türkistan ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu, bu vesile ile eski öğrenci ve çalışma arkadaşlarını tekrar görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Konferansa, Türk halklarının neden kaybolmadıkları sorusu ile başlayan Prof. Taşağıl, temel sebebin boy sistemi olduğunu ve Türk Tarihini anlamanın en iyi yolunun da bu sistemin tarihsel sürecini takip etmek olduğunu söyledi. Boyların zamanla isimlerinin nasıl değiştiğini örneklerle açıklayan Prof. Taşağıl, daha sonra Oğuz ve Kıpçak Türklerinin kurdukları devletlere, tarihi ve kültürel coğrafyasına değindi. Oğuz Türkleri ile ilgili çok sayıda çalışma olduğunun altını çizen Prof. Taşağıl, Kazakistan tarihini anlamak için Kıpçakların etraflıca araştırılması gerektiğini özellikle vurguladı.

 Yoğun bir ilginin olduğu konferans, katılımcılardan gelen çok sayıda sorunun cevaplandırılması ile devam etti.

Rekör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı kapanış konuşmasında, sunumun genel bir özetini yaptıktan sonra uzmanlık alanı olan Kıpçak Türk devleti Memlükler ile konferansta vurgulanan hususlar arasındaki bağlantıların altını çizdi.

 Son olarak güzel sunumu için Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’a ve katılımcılara teşekkür etti.