Prof. Dr. Fatih Mangır, “COVİD-19 Etkisinde Avrasya Ekonomileri” Başlıklı Seminer Verdi01 Haz 2020

 

 

28 Mayıs 2020 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen seminerde Selçuk Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mangır, “COVİD-19 Etkisinde Avrasya Ekonomileri” başlıklı tebliğ sundu.

Prof. Dr. Fatih Mangır seminerinde, koronavirüs (bilimsel ifadesiyle “COVID-19”) salgınının dünya ekonomisini daha önce hiç görülmemiş bir şekilde etkilediğini dile getirdi. Sağlık ile ekonomi arasındaki ilişkinin çok önemli bir şekilde ortaya çıktığını belirten sunucu, dünyada yaşanan COVİD-19 salgınının istatistiki bilgilerine değindi. Türkiye’de COVİD-19 salgınının başladığı günlerde %10 civarında başlayan ölüm oranlarının, şu anda %1’e kadar gerilediğini açıkladı.

Seminerin devamında Prof. Dr. Fatih Mangır, COVİD-19 salgınının ülkelerin hemen hepsinin büyüme oranında bir düşüşe, işsizlik oranlarında artışa, enflasyon oranlarında yükselişe ve ödemeler dengelerinin bozulmasına sebep olduğunu açıklayarak, genel olarak finansal piyasalarda kırılganlık yaşandığını belirtti. Böyle bir durumda hangi politikaların kullanılması gerektiği meselesine değinen Prof. Dr. Fatih Mangır, bu süreç içerisinde maliye politikaları, para politikaları ve yapısal tedbirler kullanılacağını dile getirdi. Maliye politikası olarak sürekli harcamaların artacağını, vergi indirimlerinin yapılacağını; para politikası olarak parasal genişlemenin artacağını, faiz indirimleri yapılacağını, kredi kolaylıkları sağlanacağını; yapısal tedbirlerde ise sosyal güvenlik reformların yapılacağını, dijital dönüşüm uygulamalarının yapılacağını, hukuki ve demokratik adımlar yapılacağını anlattı.

Seminerin sonunda Prof. Dr. Fatih Mangır COVİD-19 salgınının dünya üzerindeki etkilerini; dünya borsa endeksi, ABD’deki tarım dışı istihdam, Çin’in endüstriyel verileri, Avrupa Birliği’ndeki 10 yıllık bono getirilerindeki değişim ve PMI endeksi (‘‘Purchasing Managers’ Index’’: Satınalım Müdürleri Endeksi) başlıklarında ele aldı. Prof. Dr. Fatih Mangır sunumunun sonunda, Avrasya bölgesinde alınan tedbirleri ve genel olarak bölgenin durumunu anlattı ve  herkese sağlık dileyerek sözlerini tamamladı.