Avrasya Araştırma Enstitüsünün Araştırmacısı Erkinbek Turgunov, “Kazakistan’ın Başkentinin Taşınma Nedenleri” Başlıklı Seminer Verdi01 Haz 2020

 

28 Mayıs 2020 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsünün araştırmacısı Erkinbek Turgunov, “Kazakistan’ın Başkentinin Taşınma Nedenleri” başlıklı seminer verdi.

Erkinbek Turgunov seminerinde, 1917 yılında Alaş aydınlarının seçtigi Semey şehrinden başlayarak, Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’ın 32 kriteri dikkate alarak seçtigi Nur-Sultan’a kadar başkent unvanı taşıyan şehirleri tek tek dile getirdi. Turgunov ayrıca, Dünya genelinde başkent değiştirme veya taşımayla ilgili alınan kararların yerine getirilmesi ve bu hususta yaşanan birtakım zorluklara da değindi. 

Semey, Orynbor, Kızılorda, Almatı ve Nur-Sultan şehirlerinin başkent unvanına sahip olmadan önceki özelliklerini anlatan Erkinbek Turgunov, 13 Aralık 1917 tarihinde Alaş Orda Hükümeti kurulduğunda hükümetin başına Alihan Bökeyhan’ın geçtiğini ve Semey’in başkent seçildiğini dile getirdi. 

Seminerin devamında Erkinbek Turgunov, 26 Ağustos 1920 yılında başkent unvanı alan Orynbor’ın özelliklerine ve o devirde Kazak aydınlarının hem resmi hem de manevi başkenti olan bu şehrin sadece Kazakistan’da değil aynı zamanda yeni kurulan Sovyetler Birliği çapındaki coğrafi ve siyasi önemi üzerinde de durdu. Kazakistan’ın güney bölgesinde yer alan Akmeşit’in (Akmescit) başkent ilan edilmesiyle şehrin adının Kızıl-Orda (Kırmızı Şehir) olarak adlandırıldığını dile getiren sunucu, Sovyetler Birliği’nin ideolojisini geniş tabana yaymak için burayı merkez üssü olarak kullandığını belirtti. 

1929-1998 yılları arasında Kazakistan’ın başkenti olan ve aynı zamanda bağımsız Kazakistan’ın ilk başkenti olan Almatı’nın özelliklerini değerlendiren Erkinbek Turgunov, halkın hürriyeti, demokrasi ve insan hakları gibi hususları daha da güçlendirmeyi hedef seçen Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkent konusundaki düşüncelerini paylaştı.

Seminerin sonunda Erkinbek Turgunov, bazı ülkelerin başkent değiştirmeye maruz bırakılmasından dolayı yaşanan çeşitli sıkıntıları dile getirildi. Bağımsızlığın ilk safhalarından başlayıp hoşgörü ve barış temeli üzerine politikalarını inşa eden Kazakistan’ın gurur başkenti Nur-Sultan’ın, kısa zamanda dünyanın barış merkezi olma yolunda emin adımlar attığını dile getiren Erkinbek Turgunov, son olarak Nur-Sultan’ın bu özelliklerini detaylandırarak sözlerini tamamladı.