Dr. Dauren Aben “Kazakistan’daki Askeri Depo Patlamaları: Öğrenilmeyen Dersler” Konulu Seminer Verdi01 Haz 2020

 

 

21 Mayıs 2020 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsünün Uzman Araştırmacısı Dr. Dauren Aben “Kazakistan’daki Askeri Depo Patlamaları: Öğrenilmeyen Dersler” konulu seminer verdi

Dauren Aben seminerinde, Temmuz 2019’da, Kazakistan’ın Türkistan bölgesinin Arys şehrinde askeri depolarda mühimmat patlamaları meydana geldiğini belirterek, bunun sonucunda üç kişinin öldüğünü ve birçok kişinin yaralandığını dile getirdi. Patlama nedeniyle 44 bin kişinin tahliye edildiğini dile getiren Dauren Aben, gerçekleşen söz konusu olayın büyük sosyal sorunlar yarattığını açıkladı. Patlama sırasında toplam 96 milyar Tengelik mühimmat kaybedildiğini, olayın toplam zararının ise 143 milyar Tenge olduğunu belirtti. Olay çerçevesinde, çeşitli düzeylerde 16 askeri personel ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.

Seminerin devamında Dauren Aben, Arys şehrindeki mühimmat depoları ile ilgili olarak 2010 yılında ihlaller tespit edildiğini açıkladı.  Dauren Aben; insan hayatının kaybı, maddi kayıplar ve çevreye zarar verilmesi gibi olayın doğrudan sonuçlarına ek olarak, sosyo-ekonomik ve kurumsal sonuçların da olduğuna dikkat çekti. Bunun gibi benzer olayların ülkenin diğer bölgelerinde daha önce de meydana geldiğini hatırlattı. Ayrıca ülkenin askeri depolarında geçmişteki bu tür mühimmat patlamalarını soruşturma deneyiminden de bahsetti. 2010 yılında Dauren Aben’in diğer uzmanlarla birlikte bu tür patlamaların sonuçlarını incelemeye katıldığını açıkladı. 2001 yılından bu yana, Kazakistan’daki mühimmat depolarında 6 patlama olayı gerçekleşmiştir.

Seminerin sonunda Dauren Aben, 2009 yılında gerçekleşen patlama ile 2019’daki olayı karşılaştırarak, 2009 yılındaki patlamanın da önemli maddi hasara yol açtığını dile getirdi. 2009’daki olay sırasında da yerel halk arasında panik yaşanmış ve yetkililer tahliyeyi organize etmek ve mağdurlara tazminat ödemek konusununda yetersiz davranmışlardı. Patlama sonrasında kurulan inceleme komisyonunda yer alan Dauren Aben ve diğer uzmanlar, devlet kurumlarına mühimmatın depolanması ve atılması konusunda bir tavsiye listesi hazırladılar. Benzer patlamaların ileride yaşanmaması için tedbirlerin artırılması gerekmektedir.