Avrasya Araştırma Enstitüsünün Araştırmacısı İlana Dautova, “Güney Kore ve Orta Asya Ülkeleri Arasındaki Güncel Ekonomik İlişkileri” Başlıklı Seminer Verdi09 Haz 2020

 

 

 

04 Haziran 2020 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsünün araştırmacısı İlana Dautova, “Güney Kore ve Orta Asya Ülkeleri Arasındaki Güncel Ekonomik İlişkileri” başlıklı seminer verdi.

İlana Dautova seminerinde, Orta Asya bölgesinin Güney Kore için ekonomik olarak cazip bir bölge olduğunu açıklayarak, bölge ülkelerinin yeraltı mineralleri açısından zengin kaynaklara sahip olduklarının altını çizdi. Güney Kore ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 1992’den 2010’a kadar 180 kat artığını belirten sunucu, Güney Kore’nin tüm Orta Asya ülkeleri ile ekonomik bağları hakkında bilgiler sundu. Ülkeler arasındaki ihracat ve ithalat hacimlerinin istatistikî bilgilerine değinen İlana Dautova, Orta Asya’da toplam ne kadar Güney Koreli şirketin faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Seminerin devamında İlana Dautova, Kazakistan ve Özbekistan’ın, Güney Kore’nin bu bölgede ana ekonomik ortakları olduğunu belirterek, Güney Kore tarafından bu ülkelerde petrol ve gaz üretimi ile ilgili birçok projeye yatırım yapıldığını dile getirdi. İlana Dautova, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan’a ise diğer iki ülkeye göre Güney Kore tarafından daha az yatırım yapıldığını dile getirerek, gün geçtikçe bu ülkelerin Güney Kore ile daha aktif ekonomik ilişkiler geliştirdiğini belirtti.

Seminerin sonunda İlana Dautova, Güney Kore ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine dikkat çekerek, Orta Asya’daki beş ülkenin bu ilişkilerden büyük fayda sağladığını belirtti. İlana Dautova, Güney Kore ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin bölgeler arası ekonomik işbirliğinin bir örneği olduğunu dile getirerek sözlerini tamamladı.

Semineri izlemek için:  https://www.youtube.com/watch?v=ZQ-ikhD2gws&feature=youtu.be