Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyemiz İbrahim Kalın Profesör Oldu12 Haz 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyemiz; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı,  Büyükelçi Sayın Doç. Dr. İbrahim Kalın Profesör oldu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi ailesi olarak Prof. Dr. İbrahim Kalın’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

 

İbrahim Kalın kimdir?

İbrahim Kalın, 15 Eylül 1971’de İstanbul’da doğmuştur. 11 Aralık 2014 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevini yürütmektedir.

 

Eğitim

Lisans: İstanbul Üniversitesi - Tarih

Yüksek Lisans: Malezya İslam Üniversitesi

Doktora: George Washington Üniversitesi - Beşeri Bilimler ve Mukayeseli Felsefe

 

Akademik Hayatı

 

College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinde İslam düşüncesi ve İslam-Batı İlişkileri üzerine dersler verdi. TDV İSAM’da akademik araştırmalar yaptı, Bilim ve Sanat Vakfı’nda seminerler verdi. DİA İslam Ansiklopedisi, MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion, Biographical Encyclopedia of Islamic Philosophy, Holy People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulundu. Kalın’ın İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış politikası üzerine yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır. İslam ve Batı (İstanbul: İSAM Yayınları, 2007), 2007 “Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü”nü kazanmıştır. Knowledge in Later Islamic Philosophy: Mulla Sadra on Existence, Intellect and Intuition (New York: Oxford University Press, 2010), Molla Sadra’da varlık ve bilgi sorununu ele almaktadır. John Esposito ile beraber edite ettiği Islamophobia: The Challenge of Pluralism in the 21st Century (New York: Oxford University Press, 2011), batıda son yıllarda tekrar yükselişe geçen İslam karşıtlığını ve çoğulculuk sorununu ele almaktadır.

 

Çalışma Hayatı

2005-2009 yılları arasında SETA Vakfı’nın kurucu başkanlığını yaptı. 2009 yılından 2012 yılı Ağustos ayına kadar Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü görevini yürüten Kalın, 02 Ağustos 2012 tarihinde Başbakanlık dış politika konularından sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. 16 Nisan 2011 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine atandı. Kalın, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevlerini yürütmektedir.

 

Telif Eserleri

İslam ve Batı

Varlık ve İdrak: Molla Sadra’nın Bilgi Tasavvuru

Akıl ve Erdem: Türkiye’nin Toplumsal Muhayyilesi

Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş

Enine Boyuna Türkiye

İslamofobi: 21. Yüzyılda Çoğulculuk Sorunu

Perde ve Mana& Akıl Üzerine Bir Tahlil

Çevirileri

Bir Mürşidin Mektupları