“Hazret Sultan” Devlet Tarih-Kültürel Rezerv Müzesi Müdürü Nurbolat Ahmetjanov, Avrasya Araştırma Enstitüsüne Konuk Oldu17 Haz 2020

 

 

12 Haziran 2020 tarihinde “Hazret Sultan” Devlet Tarih-Kültürel Rezerv Müzesi Müdürü Nurbolat Ahmetjanov, Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan “Sohbet” programının konuğu oldu.

Avrasya Araştırma Enstitüsünün internet üzerinden yayın yapan televizyonu ERI TV’nin “Sohbet” programına konuk olan Nurbolat Ahmetjanov, sözlerine, kısaca kendini tanıtarak başladı. 

Müzenin 1978’de “Hoca Ahmet Yesevi Türbesi Mimarî Müzesi” olarak kurulduğunu, o tarihten bu yana geçirdiği tarihî gelişimini anlatan Nurbolat Ahmetjanov, “Hazret Sultan” Devlet Tarihi-Kültürel Rezerv Müzesi’nin bünyesinde yapılan  faaliyetleri hakkında bilgiler sundu. 

Nurbolat Ahmetjanov, “Hazret Sultan” Devlet Tarihi-Kültürel Rezerv Müzesi’ne bağlı Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’ne, uluslararası seviyede birçok ülkenin devlet başkanlarının ve önemli yetkililerinin özel ziyarette bulunduğunu aktardı. Bu devlet başkanlarının arasında Türkiye’nin son beş Cumhurbaşkanı da bulunmaktadır. Bu çerçevede, 1992-2015 yılları aralığında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları Turgut Özal (1992), Süleyman Demirel (1995), Ahmet Necdet Sezer (2000), Abdullah Gül (2010), ve Recep Tayyip Erdoğan’ın (2015), Hoca Ahmet Yesevi Türbesini ziyaret ettiğini belirtti. 

Türkistan şehri eyalet merkezi olduktan sonra, “Hazret Sultan” Devlet Tarihi-Kültürel Rezerv Müzesi’ne son üç yılda gelen ziyaretçilerin sayısının yıl geçtikçe arttığını dile getiren Nurbolat Ahmetjanov, 2017’de-1090755 kişi, 2018’de-1095533 kişi, 2019’da-1099542 kişi ziyarette bulunduğunu aktardı. 

Mülakat sonunda Nurbolat Ahmetjanov, “Hazret Sultan” Devlet Tarihi-Kültürel Rezerv Müzesi’nde yerel ve uluslararası seviyede faaliyetler yapıldığını dile getirdi. Ahmetjanov’un aktardığı bilgilere göre, 2015 yılında Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM)  tarafından “Yılın Müzesi” ödülüne layık bulunan bu müze, 2016 yılında Kazakistan müzeleri arasında “Saha Lideri” unvanını da kazandı. Aynı zamanda “Altın” ve “Özel Altın Kartal” madalyalarını kazanan “Hazret Sultan” Devlet Tarihi-Kültürel Rezerv Müzesi’nin, 2018 yılında Türkiye’nin Ankara, Bursa, Kastamonu şehirlerinde “Hoca Ahmet Yesevi” ve “Türkistan” adlı sergileri gerçekleştirdiğini de belirterek sözlerini tamamladı.