Silkway (İpek Yolu) Uluslararası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Nurlıbek Jumatayev, Avrasya Araştırma Enstitüsünün Konuğu Oldu22 Haz 2020

 

19 Haziran 2020 tarihinde Silkway (İpek Yolu) Uluslararası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Nurlıbek Jumatayev, Avrasya Araştırma Enstitüsünün YouTube kanalında yayınlanan “Sohbet” programının konuğu olmuştur.

Silkway Uluslararası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Nurlybek Zhumatayev, ilk olarak, Sohbet programına katılma fırsatı sunduğu için Avrasya Araştırma Enstitüsünün Başkanlığına teşekkürlerini sundu. Dr. Nurlybek Zhumatayev, 2003 yılında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinden mezun olduğunu bildirdi. Üniversitede aldığı iyi bir eğitim fırsatı için de Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesine de ayrıca teşekkür etti. 

Dr. Nurlybek Zhumatayev, bağımsızlık kazandıktan sonra Kazakistan’da özel üniversitelerin açılmasına onay verildiğini açıkladı. 1992 yılında ülkedeki ikinci özel üniversite olarak açılan Silkway Uluslararası Üniversitesi’nin 28 yıllık tarihçesini özetledi. Üniversite’nin ilk açılışında Hoca Ahmet Yesevi adını taşıdığı bir üniversite olarak kurulduğunu açıklayan Dr. Nurlybek Zhumatayev, üniversitenin daha sonra sırasıyla kolej olarak, 2000 yılında ise Doğu Araştırmaları Enstitüsü, Güney Kazakistan Pedagoji Üniversitesi ve nihayet 2018’de Silkway Uluslararası Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldığını belirtti. 

Programın devamında Dr. Nurlybek Zhumatayev, Üniversitenin kurulduğu günden bu yana ağırlıklı olarak pedagojik uzmanlık dersleri verdiğini dile getirdi. Son yirmi yıllık süre içerisinde üniversite 22000’den fazla mezun vermiştir. Üniversite mezunlarının Kazakistan’ın her bölgesinde başarılı bir şekilde çalıştıklarını açıklayan Dr. Nurlybek Zhumatayev, Türkistan Bölgesi ve Çimkent’teki okullardaki öğretmenlerin %40’ının bu üniversite mezunlarından oluştuğunu aktadrı. Üniversite’nin ilk rektörünün Prof. Dr. Bakhtiyar Yunusov olduğunu dile getiren Dr. Nurlybek Zhumatayev, Üniversite’nin birçok uluslararası başarıları bulunduğunu belirtti. Bunların arasında, eğitim alanında uluslararası “Socrates” Ödülü, “BDT’deki En İyi Üniversite” Ödülü, “İşbirliği Yıldızı” Ödülü, Avrupa entegrasyonunun gelişimine olağanüstü katkısı için de Uluslararası “Birleşik Avrupa” Ödülü bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bunlara ek olarak Üniversite’ye 5 yıl boyunca “Endüstri Lideri-14” ve yine 5 yıl boyunca “En iyi Üniversite” ödülleri verildiğinin altını çizdi.