Avrasya Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı Almas Junisbayev, “II. Dünya Savaşı Yıllarında Kazakistan’ın Askeri Birlikleri (1941-1945)” Başlıklı Seminer Verdi22 Haz 2020

 

11 Haziran 2020 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı Almas Junisbayev, “II. Dünya Savaşı Yıllarında Kazakistan’ın Askeri Birlikleri (1941-1945)” başlıklı seminer verdi.

Almas Junisbayev, ana hatlarıyla II. Dünya Savaşı döneminde Sovyetler Birliği’ne bağlı cumhuriyetlerin Naziler’in idaresindeki Almanya’ya karşı “Büyük Vatanseverlik Savaşı” adı verilen bir savunma gerçekleştirdiklerini aktardı. Junisbayev, seminerinde, Kazakistan topraklarında oluşturulan süvari birliklerinin tarihine odaklandı. Öncelikle söz konusu Kazak süvari birliklerinin tarihinin Kazakistan için çok önemli ve fakat en az çalışılan konulardan biri olduğunu belirten Almas Junisbayev, Kazakistan ve Rusya arşivlerinden bulunan yeni tarihi belge ve fotoğraflar temelinde sunumunu gerçekleştirdi.

Seminerin devamında Almas Junisbayev, Kazakistan’nın o dönemdeki idari ve demografik yönlerine değinerek, süvari niteliğinde askeri bölüklerin oluşumunda birçok ekonomik sorunun ortaya çıktığını da aktardı. Savaş yıllarında Kazakistan’dan gönderilen insanların ve askeri bölüklerin sayısına ilişkin istatistiki bilgilerden bahseden Junisbayev, söz konusu askeri birliklerin Kazakistan’ın hangi bölgelerinde kurulduğu ve birliklerin asker sayıları hakkında ilgi çekici bilgiler sundu. Buna ek olarak Junisbayev, Akmola ve Doğu Kazakistan bölgelerinde oluşturulan askeri grupların yönetim kadrosunu anlatarak, en bilinenlerine detaylı olarak değindi. Ayrıca, Stalingrad, Kursk, Harkov muharebelerine bu askeri bölüklerin katıldığını aktaran sunucu, Kazak askerlerinin savaşta çok büyük cesaret gösterdiğini, ve bunun kayıtlara geçirildiğini ifade etti.

Seminerin sonunda Almas Junisbayev, yakın bir gelecekte gerçekleştireceği akademik çalışmalarda, II. Dünya Savaşı öncesinde ve savaş sırasında, Kazakistan’daki ulusal süvari birliklerinin gelişimini kapsamlı bir şekilde inceleyeceğini ve bu çalışmasını bir kitap olarak da yayımlayacağını dile getirdi.