Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı’ndan Türkistan’a Tıbbi Yardım17 Eyl 2020

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından Covid-19 salgını nedeniyle gönderilen tıbbi yardımların üniversitemize ulaşması münasebetiyle 11 Eylül 2020 Çarşamba günü Türkistan yerleşkesinde bulunan Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir tören düzenlendi.

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Tıp Fakültesi Başhekimi Dr. Osman Acar’ın katılımları ile gerçekleştirilen törene hastane personeli ve idareciler de katıldı. Törende ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Abdrasilov, kardeş iki ülkenin dostluğuna vurgu yaparak, salgın sürecinde hastane olarak verdikleri hizmetler hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Abdrasilov, Türkiye’nin tıbbi yardımının Türkistan halkı için önemini belirterek bu konuda yoğun çaba sarf eden Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek’e teşekkür etti. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise yaptığı konuşmada, Covid-19 salgınının bütün dünyada büyük olumsuzluklara yol açtığı bu zor günlerde Türkiye ve Kazakistan arasında işbirliği ve yardımlaşmanın en üst düzeyde devam ettiğini ifade etti. İki ülke arasında eğitim alanındaki işbirliğinin en önemli numunesi olan üniversitemizin sağlık alanında da Türkistan halkına hizmet verdiğinin altını çizerek bugün de Mütevelli Heyeti Başkanlığı tarafından gönderilen sağlık malzemelerinin Türkistan’a ulaşmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bu sebeple başta Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek’e ve T.C. Sağlık Bakanlığı’na teşekkür eden Tomar “Tıp Fakültesine yeni atanan Başhekimimizle Türkistan halkına daha güzel hizmetler sunmayı hedefliyoruz” dedi.