T.C. Nur-Sultan Büyükelçisi Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti22 Eyl 2020

 

 

 

T.C. Nur-Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici, 21 Eylül 2020 tarihinde Almatı ziyareti kapsamında Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.

Almatı’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında T.C. Nur-Sultan Büyükelçisi Sayın Ufuk Ekici, Almatı Başkonsolosu Sayın Ali Rıza Akıncı ve konsolosluk personeli ile birlikte Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Enstitünün Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nin misyon ve vizyonu doğrultusunda akademik çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti. 

Vakur Sümer yapılan çalışmalar arasında özelde Orta Asya bölgesine ve genelde Avrasya coğrafyasına yönelik ekonomi, uluslararası ilişkiler, enerji, çevre, kültürel alanda pek çok çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi. Bu çalışmalar ile hem literatüre katkı sağlandığını hem de dört dilde yayın yapılarak özellikle bölge çalışmaları arasında İngilizce ve Türkçe yayın sayısının da artmasına yardımcı olduklarını ifade etti. Büyükelçi Ufuk Ekici ise konuşmasında yürütülmekte olan akademik çalışmaların önemine dikkat çekerek Almatı’da böyle bir enstitünün faaliyetlerini sürdürmesinin gerekliliğinin altını çizdi. Enstitünün çalışmalarında başarılar diledi.  

Ziyaret sırasında enstitünün kütüphanesi ve diğer fiziki imkânlarının da tanıtılmasıyla birlikte bu kapsamda geleceğe yönelik plan ve projeler hakkında bilgiler sunuldu. Toplantı sonunda Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer Enstitünün haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık olarak dört dilde yayınlanan yayınları ve kitaplarını takdim etti. Büyükelçi Sayın Ufuk Ekici ise Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluğun ve birliğin sembolik göstergesi olarak bir plaketi Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer’e hediye etti.