T.C. Kazakistan Büyükelçisi Ufuk Ekici ve Başkonsolos Ali Rıza Akıncı Ahmet Yesevi Üniversitesini Ziyaret Etti25 Eyl 2020

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazakistan Büyükelçisi Ufuk Ekici ve Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı 24 Eylül 2020 Perşembe günü Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret ederek akademik ve idari personeli ile bir araya geldi.

Üniversite Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantı öncesi Büyükelçi ve Başkonsolos, Rektör Prof. Dr. Bolatbek S. Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar eşliğinde merkez kampüsteki müzeyi gezdi. Moderatörlüğünü Rektör Vekili Tomar’ın yaptığı toplantıda açılış konuşmasını yapan Rektör Abdrasilov, Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmasının Kazak halkı için önemini vurgulayarak Ahmet Yesevi  Üniversitesinin kardeş iki ülkenin ortak bir değeri olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında üniversite hakkında bilgi veren Abdrasilov, hedeflerinin uluslararası düzeyde işbirliğini arttırarak üniversiteyi daha üst sıralara taşımak olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Ufuk Ekici yaptığı konuşmada, Kazakistan’a gelip burada görev yapmanın başka ülkelerde görev yapmaktan çok farklı hisler uyandırdığını söyledi. Ekici,  üniversite ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “İki ülke için gurur abidesi ve işbirliğinin somut unsuru olan üniversitemize her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.  

Konuşmasına, çok değerli şahsiyetlerin yetiştiği bu coğrafyada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Başkonsolos Akıncı, bir üniversitenin bulunduğu şehre neler katabileceğinin somut delili olan Ahmet Yesevi Üniversitesinin aynı zamanda toplumların kaynaşmasına imkân verdiğini söyledi.

Son olarak Rektör Vekili Tomar, bin yıl önce bu topraklardan göç ederek başlayan süreçte elde edilen bilgi, beceri ve tecrübenin bin yıl sonra bu üniversite vasıtasıyla bir anlamda geri döndüğünü belirterek teşriflerinden ötürü konuk diplomatlara teşekkürlerini sundu.

Karşılıklı hediye takdimi ile sona eren toplantının ardından konuklar Rektör Vekili Prof. Dr. Tomar’ın refakatinde Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’ni ziyaret ederek temaslarını sürdürdüler.