Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü (TEİS) Projesi Tanıtıldı28 Eyl 2020

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ortaklığıyla hazırlanan “Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü (TEİS)” proje tanıtım toplantısı 25 Eylül 2020 Cuma günü İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesinde yapıldı.

Türk edebiyatının 13. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar eser veren şair ve yazarlarını kapsayan ve toplam 5 yıl süren çalışmanın ürünü olan “Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü (TEİS)”, Ahmet Yesevi Üniversitesinin sosyal medya kanallarından canlı olarak yayınlanan toplantıyla tanıtıldı. Açılış konuşmasını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek gerçekleştirdi. Proje koordinatörü Prof. Dr. Mustafa İsen ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın projeye dair bilgi verdiler.

Prof. Dr. Muhittin Şimşek, açılış konuşmasında üniversitelerin iki önemli faaliyet alanı olduğuna değinerek, “Üniversiteler eğitim-öğretimin yanında toplumun ihtiyaçlarını karşılamalı.” dedi. Ahmet Yesevi Üniversitesinin eğitim-öğretim faaliyetlerinden bahseden Prof. Dr. Şimşek, TEİS’in veri tabanının basılı olarak düşünüldüğünde her biri 500 sayfadan oluşan 27 ciltlik bir ansiklopediye tekabül ettiğini belirtti. Hazırlanan çalışmanın sadece üniversite bünyesinde değil, tüm paydaşların kullanımına sunulduğunu belirten Şimşek, projeye katkı sunanlara teşekkür etti.

Projenin koordinatörü Prof. Dr. Mustafa İsen projeye 2013’te başladıklarını belirterek, “Kısa bir ara verildi. Şubat ayında proje tamamlandı ve sonrasında da bu toplantıyı gerçekleştirmeyi hesaplıyorduk. Salgın bizim faaliyetimizi de geciktirdi. Daha fazla geciktirmek niyetinde olmaksızın bugün burada biraz salgın şartlarından sanal bir çerçevede değerlendiriyoruz.” dedi. İsen, İslam medeniyetinin dünya medeniyetine sunduğu en önemli katkıların tarih yazımına gösterdiği alaka ve biyografiye sağladığı derinlik olduğunu söyleyerek, “Yedinci yüzyıldan itibaren İslam dünyası biyografi alanında kendine mahsus şartlar dolayısıyla çok önemli bir aşama kaydetmiş.” değerlendirmesinde bulundu.

Projeyi iki aşamada değerlendirdiklerini anlatan İsen:

“Bu iki aşamanın birinci aşamasını başlangıçtan 1920’de ölenlere kadar, daha çok klasik kaynaklarda yer alan bilgilerden ileri gelen bir tablo ortaya çıktı. Sonra arkadaşlarımız bunun günümüze kadar güncellenmesi gerektiği noktasında ısrarcı oldular ve 1985 doğumlulara kadar ikinci aşamasını getirdik. İlk aşamada eser kaydına bakılmaksızın hayatıyla ilgili bilgi bulduğumuz herkesi dâhil ettik. Ancak ikinci kısımda edebi eseri olması şartını koştuk çalışmaya girme açısından. 1500 kadar akademisyenle yaptık bu çalışmayı. Bu manada da üzerinde çok durulması gereken bir faaliyettir.” dedi.

Prof. Dr. İbrahim Kalın, çalışmada dilin yıllar içerisindeki tekâmül yolculuğunun ele alındığına işaret ederek Türk diline ve projenin önemine dair şunları ifade etti: “Bir diğer şey de Anadolu’yu merkez almakla beraber Anadolu’nun doğusunda Kafkaslar ve Orta Doğu’ya uzanan, batısında da Balkanlara ve Avrupa’nın içlerine doğru uzanan bir başka kolu var bu çalışmanın. Çünkü Türk dili ve edebiyatı bu geniş coğrafya içerisinde şekillenmiş, büyük bir evrensel kültür ve medeniyeti de ifade ediyor.” dedi.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Projesi, mart ayında “http://teis.yesevi.edu.tr” adresinde birleştirilerek yeni bir ara yüz, güçlü ve hızlı arama algoritmaları ile erişime açıldı.

Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.