Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Türk Toplumunda Kadın ve Şefika Gaspıralı” Konulu Seminer Verildi28 Eyl 2020

Avrasya Araştırma Enstitüsü araştırmacısı Nassiba Junayeva, 24 Eylül 2020 Perşembe günü  “Türk Toplumunda Kadın ve Şefika Gaspıralı” konulu seminer verdi.

Nassiba Junayeva, seminerde ana hatlarıyla Türk toplumundaki kadınların sosyal ve eğitim hayatındaki değişimlerin genelde Türk Dünyasındaki yenileşme faaliyetleriyle beraber meydana geldiğine değinerek Türk toplumundaki aydın kadınların başta gelen örneklerinden Şefika Gaspıralı’nın hayatı hakkında bilgiler sundu. Türk Dünyasındaki kadın konusu ele alındığında, öncelikle 20. yüzyılın başlarında Rusya’daki Türk halkları arasında aydınlanmanın öncülerinden İsmail Gaspıralı’nın faaliyetleri ve eserlerinin önemi üzerinde durulması gerektiğini belirten Nassiba Junayeva, bu bağlamda Gaspıralı’nın neşrettiği Tercüman (1883) gazetesi ve Gaspıralı’nın kızı Şefika Gaspıralı’nın idare ettiği Alem-i Nisvan (Kadınlar Dünyası) (1906) dergisinin büyük rol oynadığını ifade etti. Nitekim kadınları “âlem-i insaniyetin yarısı” olarak tanımlayan İsmail Gaspıralı’nın kızının Türk dünyasındaki kadın-erkek eşitliği konusunda önemli faaliyetlere imza attığını dile getirdi.

Seminerin devamında, Şefika Gaspıralı’nın hayatı ve çalışmaları hakkında geniş bilgiler veren Nassiba Junayeva, Şefika Gaspıralı’nın kültürel ve siyasal faliyetlerinin olduğu dönemde Türk dünyasındaki kadın hareketlerinin doğuşu ve gelişiminde önemli rol oynadığının altını çizdi. Şefika Gaspıralı’nın editör olduğu Alem-i Nisvan dergisinin Türk ve İslam aleminde yayımlanan ilk kadın dergisi olarak Türk dünyasındaki kadınların manevi gelişmesi ve eğitimini hedeflediğini vurgulayan Nassiba Junayeva, söz konusu dergide Rusya’dan Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyadaki kadınların hayatının ele alındığını söyledi.

Seminerin sonunda katılımcılar konuyla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, seminer için Nassiba Junayeva’ya teşekkür ederek gelecekte çok verimli çalışmalar beklediklerini söyledi.