Ahmet Yesevi Üniversitesinde “İdil-Ural Halklarının Ana Dili Sorunu” Konulu Konferans Düzenlendi02 Ekim 2020

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü  ve İdil-Ural Araştırmaları Dergisi iş birliğiyle düzenlenen ve yıl boyu devam edecek telekonferanslar kapsamında Marmara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Devlet 1 Ekim 2020 Perşembe günü “İdil-Ural Halklarının Ana Dili Sorunu” konulu bir konferans verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı konferansın moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram yaptı. Bayram açılış konuşmasında, “İdil-Ural Araştırmaları Dergisi” olarak geçen yıl başlattıkları “Çuvaş Konuşmaları” başlıklı konferansların bu yıl aynı başlık altında bütün İdil-Ural bölgesini kapsayacak şekilde devam edeceğini ifade ederek bu konunun önde gelen uzmanlarından olan Prof. Dr. Nadir Devlet’e katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Nadir Devlet, konuşmasına İdil-Ural’ın coğrafi ve tarihi geçmişine değinerek başladı. Devlet, konuşmasının devamında bu topraklarda yaşayan Türk halklarının dil meseleleri üzerinde durdu. Tatar, Çuvaş ve Başkurt Cumhuriyetlerinde gündelik hayat dâhil olmak üzere Türkçenin yerini Rusçanın aldığını, bunun Rusya’nın yıllardır uyguladığı sistemli politikasının ürünü olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Devlet konuşmasını,  bir dilin varlığını sürdürebilmesi için o dilin bir fonksiyonu olması ve ülke liderlerinin bu konuda kararlı bir tutum sergilemeleri gerektiğini söyleyerek sonlandırdı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı kapanış konuşmasında, üniversitemiz yayınlarından “Tehlikedeki Türk Dilleri” kitabına değinerek dört ciltten oluşan bu eserin Türk dillerinin yaşadığı ana dil probleminin vahametini gösterdiğini söyledi.  Tomar, geçmişte öğrencisi de olduğu Prof. Dr. Nadir Devlet’e teşekkür ve hürmetlerini sundu.

Çok sayıda katılımcının olduğu konferans soru-cevap bölümüyle son buldu.