Ahmet Yesevi Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı15 Ekim 2020

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı Ahmet Yesevi Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni 15 Ekim 2020 Perşembe günü, YouTube üzerinden Ankara ve Türkistan’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in yaptığı Ankara’daki tören, Dışişleri Bakanlığı’nın tahsis ettiği salonda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun katılımları ile gerçekleşti. Türkistan’daki törene ise Rektör Prof. Dr. Bolatbek S. Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, idari ve akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türk dünyasının önemli bir üniversitesi olan ve ismini çok önemli bir zattan alan Ahmet Yesevi Üniversitesinin değişen dünyada takipçi değil, takip edilen olması gerektiğini söyledi. Konuşmasına öğrencilere seslenerek devam eden Şimşek, “okullar açıldı ve kampüs sizler olmadan bomboş, aramıza teknoloji girdi. Biliyorum ki arkadaşlarınızı, sınıflarınızı, hocalarınızı ve Türkistan’ı özlediniz. Uzaktan eğitime geçtiğimiz bu süre içinde Türkistan çok değişti; hocalarınız, kampüsünüz ve bu şehir sizi bekliyor.” dedi. Şimşek, yeni öğretim yılının Türk Dünyası, Türkiye Cumhuriyeti ve Kazakistan’a hayırlı olması dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konuşmasına, 2020-2021 akademik yılı açılışı vesilesi ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk dünyasının önemli üniversitelerinden biri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, üniversitenin özerkliği ve uluslararası olmasının bu başarıda büyük payı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazerbayev’in sağlam dostluklarının da katkısıyla iki ülkenin iş birliğinin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini dile getiren Çavuşoğlu, kardeş Orta Asya ülkeleri ile ilişkilerimizi geliştirmenin milli politikamız olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, uluslararası ilişkilerde kapsamlı bir değişimin yaşandığına ve güç dengelerinin değiştiğine vurgu yaparak bu doğrultuda Türkiye olarak daha girişimci ve insani dış politika uyguladıklarının altını çizdi. Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yaptığı saldırıları değerlendiren Çavuşoğlu Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında olacağını söyledi.

Salgın sürecine de değinen Çavuşoğlu, “Dünyada yurtdışı insani yardımlarda Türkiye olarak yıllardır birinci sıradayız ve bu dönemde de 154 ülkeye tıbbi yardım desteğinde bulunduk.” dedi. Salgın döneminde Türkiye’den Kazakistan’a tıbbi malzeme ve ilaçlardan oluşan kapsamlı iki yardım sevkiyatı yapıldığını söyledi.

Törenin ikinci bölümünde Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Şimşek’in sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, öğrencilere staj müjdesi verdi. Üniversitenin gelişmesi ve daha üst sıralara çıkması için Türkiye olarak her türlü desteği vereceklerini söyleyen Çavuşoğlu, bu vesile ile başta Prof. Dr. Muhittin Şimşek olmak üzere, Mütevelli Heyet Üyelerine, Rektör Prof. Dr. Bolatbek S. Abdrasilov’a, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’a ve tüm yöneticilere gösterdikleri başarılardan dolayı teşekkür etti ve yeni öğretim yılının tüm öğrenci ve personele hayırlı olmasını diledi.

Törenin Türkistan bölümünde konuşma yapan Rektör Abdrasilov, üniversitemizin Türk-Kazak dostluğunun bir simgesi olduğunu ve iki ülke iş birliğinin gerçekleşecek projelerle daha da üst seviyelere çıkacağını söyledi.

Tören Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in Bakan Çavuşoğlu’na hediye takdimi ile son buldu.