Ahmet Yesevi Üniversitesinde “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Coşkuyla Kutlandı29 Ekim 2020

29 Ekim 2020 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yılı; T.C. Nur-Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Rektör Prof. Dr. Bolatbek S. Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla Türkistan’daki Medeniyet Sarayı’nda düzenlenen yüz yüze ve çevrimiçi programla kutlandı.

Programın açılış konuşmasında T.C. Nur-Sultan Büyükelçisi Sn. Ufuk Ekici günün anlamına dair şunları ifade etti: “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yılını coşkuyla kutluyoruz. Salgın nedeniyle maalesef online da olsa bu coşkuyu sizlerle paylaşmak büyük bir onur.  Bugün yüzlerce yıllık tarihsel birikimin sonucunda bir milletin yeniden şahlanışının, yeni bir devletin doğuşunun tarihidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anmak istiyorum. Kurtuluş Savaşı döneminde Kazakistan’da Alaş Orda’ya mensup kardeşlerimiz bizlere manevi destek verdi. Alihan Bökeyhan ve Mağjan Cumabay bize destek oldular. Bu kardeşliğimiz geçmişten günümüze devam etmekte. Bundan sonra da devam edecektir. Ahmet Yesevi Üniversitesinin akademik ve kültürel açıdan Türkistan’da sunduğu katkıları ziyaretim sırasında gördüm. Üniversitemizi geliştirmek bizim de dileğimizdir. Herkesi saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun!”

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti 600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselmiştir. Gazi Mustafa Kemal’in veciz bir ifadesinde vücuda geldiği gibi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelesini ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürdüğümüzü bilmenizi isteriz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece kendi vatandaşlarıyla değil, tüm Türk Dünyası’yla beraberlik içerisinde güçlü olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyet’imize sahip çıkmak ülkemizin ve elbette milletimizin geleceği için çalışmak hepimizin müşterek görevidir. Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yıl dönümüne 3 yıl kaldı. Bu süre içerisinde hedeflerine ulaşmış, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış durumda olacağımıza inancımız tamdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi minnetle yâd etmek istiyorum. Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun!”

Rektör Prof. Dr. Bolatbek S. Abdrasilov, “Bugün kardeş ve dost ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin milli Bayramı’nı kutluyoruz.” diyerek iki ülke arasında dostluğun simgesi hâline gelen üniversitemizin başarılarından bahsetti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, “Bugün sadece Türkiye tarihi açısından değil emperyalizme karşı direnmiş bütün mazlum milletlerin tarihi açısından önemli bir yıl dönümüdür.” diyerek Cumhuriyet’in kuruluşu öncesindeki tarihsel durumdan bahsetti. Tarihi geçmiş içerisinde Cumhuriyet’in medeniyetimizin bir devamı olarak görülmesi gerektiğinden bahsetti. Prof. Dr. Cengiz Tomar, bağımsızlığın halk için paha biçilmez bir değer olduğunu belirterek ülke tarihini ve Türkiye'nin bağımsızlığına giden yolda iz bırakan insanları kısaca anlattı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Eren Akdeniz de günün anlam ve önemine dair konuşma gerçekleştirdi.

Kutlama konuşmalarının ardından; Cumhuriyet Bayramı video gösterimi, Türk Dünyası dans gösterileri ve Cumhuriyet Bayramı konseri ile program sona erdi.