Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçisi Avrasya Araştırma Enstitüsünü Ziyaret Etti04 Kasım 2020

30 Ekim 2020 tarihinde, Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçisi Sayın Raşad Mammadov Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret etti.

 

Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçisi Sayın Raşad Mammadov elçilik personeli ile birlikte Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer Enstitünün Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin misyon ve vizyonu doğrultusunda akademik çalışmalarını yürüttüğünü ifade ederek yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Enstitü’nün gerçekleştirdiği çalışmaları arasında özelde Orta Asya ve genelde Avrasya coğrafyasına yönelik ekonomi, uluslararası ilişkiler, enerji, çevre, kültürel alanda pek çok çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi. Bu çalışmalar ile hem literatüre katkı sağlandığını hem de dört dilde yayın yapılarak özellikle bölge çalışmaları arasında İngilizce ve Türkçe yayın sayısının da artmasına yardımcı olduklarını ifade etti.

Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçisi Sayın Raşad Mammadov ise konuşmasında yürütülmekte olan akademik çalışmaların önemine dikkat çekerek böyle bir enstitünün faaliyetlerini sürdürmesinin gerekliliğinin altını çizdi. Enstitünün çalışmalarına başarılar diledi. 

Ziyaret sırasında enstitünün kütüphanesi ve diğer fiziki imkânlarının da tanıtılmasıyla birlikte bu kapsamda geleceğe yönelik plan ve projeler hakkında bilgiler sunuldu. 

Toplantı sonunda Avrasya Araştırma Enstitünün Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer enstitünün akademik yayınlarından oluşan bir set ile hediye takdiminde bulundu.