Ahmet Yesevi Üniversitesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni Düzenlendi11 Kasım 2020

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82. yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde anma töreni düzenlendi. Kültür Merkezi'nde düzenlenen  programa üniversitemiz  Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdırasilov, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömirbek Umbetov, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamalbek Berkimbayev, Prof. Dr. Nurlan Batırbayev, Rektör Yardımcısı  Dr. Şoplan Esimova, Rektör Yardımcısı  Dr. Emrekul Abuov, Dekanlar ve akademisyenlerin katıldığı programa, Zoom üzerinden de yoğun  katılım sağlandı.

Program,  Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdırasilov ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten tarafından Atatürk büstüne çelenk konulması, saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının dinlenmesiyle başladı.

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdırasilov konuşmasında:

Bugün 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü; Türkiye'de, Türk Cumhuriyetleri'nde ve başka devletlerde de anma programları düzenleniyor. Mustafa Kemal Atatürk çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur. 1981 yılında dünyaya gelen ve ömrünü gençlik yıllarından itibaren askeri hizmete adamış bir kişidir. Askeri okullarda eğitim alıp I. Dünya Savaşı’nda ve Gelibolu'da askeri deha olduğunu gösterdi. Bildiğiniz gibi I. Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye'yi bölme senaryolarına karşı İngiltere, İtalya, Fransa planlarını bertaraf ederek halkın desteğini alıp Meclisi açarak, ordunun başında bu planları bertaraf etti. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde büyük reformlar yaptı. 1934 yılında meclis kararıyla kendisine Atatürk soyadı verilmiştir. Atatürk'ün ülkesi için yaptıkları Türk Halkı tarafından takdirle karşılanmaktadır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan bağımsız devlet oldu. Bağımsızlık sonrası ilk cumhurbaşkanımız elbaşımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün eserlerinin incelenmesi ve tecrübelerinin Kazakistan'da kullanılmasını söyledi. Bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk, Kazakistanlıların ve Türk halklarının kalbindedir. Tabi ki bugün onu rahmetle anıyoruz Türk Dünyası’na yaptıklarına teşekkür ediyoruz. Atatürk ön seziyle Sovyetler Birliği dağılacaktır, Türk Halkları sizler de Bağımsızlığınızı alacaksınız diye hitabı var. Bizler de hayalimize ulaştık, onun hayali gerçek oldu. Bağımsız ülke kurduk.  Dostluğumuzun kardeşliğimizin nişanesi Kazak Türk Üniversitesini kurduk. Türkistan Türk Dünyasının merkezi olma yolunda. Her yıl bugün kendisini saygıyla anıp kendimizi düzeltip ülkelerimizi geliştirmeye gayret edeceğiz.

Rektör Yardımcısı Doç.Dr. Pusat Pilten konuşmasında :

Cumhuriyet’imizin kurucusu, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz. Bugün vesilesiyle ömrünün yaklaşık 15 yılını cephede geçiren Mustafa Kemal Atatürk; 31 Mart vakasında, Arnavutluk isyanında, Trablusgarp Savaşı’nda, II. Balkan Savaşı’nda, Çanakkale Savaşı’nda, Kafkas Cephesinde, Kurtuluş Savaşı’nda yer alan Osmanlı Devleti’nin önemli bir paşasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin baş komutanı olarak tayin edilen büyük askeri deha, büyük mücadele neticesinde Türkiye Cumhuriyetini kuran, devletimizi bir Türk devleti olarak inşa eden, milli iradenin hâkimiyetini sağlayan ve ilk cumhurbaşkanımız olarak adını tarihe yazdıran liderimizdir. Bu süreçte yapılan ekonomik, sosyal, kültürel alandaki yenilikleri desteklemek ve geliştirmek amacıyla bugün milli manevi değerlerimizin teminatı kabul ettiğimiz Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu,  Diyanet İşleri gibi onlarca kurum ve kuruluşun oluşma sürecini planlayan ve organize eden büyük bir devlet adamıdır. Türk milletine hayatta ilmi rehber etme, bilimsel düşünme anlayışını miras bırakan, Türkçeyi eğitim ve ilim olarak kabul eden büyük öğretmenin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum. Cumhuriyet’imizin kurucusu Türk Dünyası’nın ortak kıvancı olan Ata’mızı kaybetmiş olmanın hüznü hepimizi derinden etkilemektedir. Ancak unutulmaması gereken bugün sadece bir matem günü değil muhasebe günüdür. Bizim bugün Atatürk'ün hayatı mücadelesini, ülkülerini, milletimize katmış olduklarını ve milletimize katmayı planladıklarını doğru anlama, özümleme ve en önemlisi yeni nesillere aktarma zamanı olarak değerlendiriyor olmamız.  Başta burada olan evlatları olarak ve tüm Türk milleti olarak açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğimize yemin ettik. Yeminimizin arkasındayız, eminiz, kararlıyız. Bu uğurda mücadelemizin hiç bitmeyeceğini tüm dünyaya gösterdik Allah'ın izniyle göstermeye de devam edeceğiz. Bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e e onun şahsında tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. İştirakleriniz için hepinize teşekkür ediyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatından kesitlerin yer aldığı kısa video gösterisi sunuldu.

Salgın tedbirlerine riayet edilen anma etkinliği, üniversitemiz öğrencileri tarafından okunan şiir dinletisiyle sonlandı.