Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde “Dil Öğretiminde Etkileşimli Araçlar” Başlıklı Konferans Düzenlendi23 Kasım 2020

Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde 2020-2021 faaliyetleri kapsamında 20 Kasım 2020 Cuma günü Yunus Emre Enstitüsü Başkan Danışmanı Dr. Kerim Sarıgül “Dil Öğretiminde Etkileşimli Araçlar” konulu bir konferans verdi.

Konferansa Hazırlık Fakültesi Dekanı Dr. Öğr. Üyesi Erdal Aydoğmuş ve fakülte öğretim elemanları katıldı. Aydoğmuş yaptığı açılış konuşmasında, yüz yüze eğitimin yerini sanal sınıflar ve dijital içeriklerin aldığını, Hazırlık Fakültesi olarak uzaktan eğitim sürecini daha etkin ve verimli kullanmak için yeni yöntemler geliştirme gayreti içerisinde olduklarını dile getirdi. Bu amaçla, dil öğretiminde işin mutfağından gelen ve çalışmaları ile bu alana önemli katkı sunan Dr. Kerim Sarıgül’e katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Dr. Kerim Sarıgül konuşmasına; günümüzde dil eğitiminde etkileşimli araçlar, akıllı tahtalar ve mobil uygulamaların hızla yaygınlaşmasının hızlı öğrenme ve öğrenimin kalıcılığı için oldukça önemli olduğunun altını çizerek başladı. Sarıgül, temel problemin uygulamanın etkili kullanılması ve içerik hazırlamasında olduğunun belirterek bu sebeple dil eğitimi veren kurumların ve öğretim elemanlarının teknolojiyi yakından takip etmeleri, etkileşimli araçlara yönelik çalışmalara önem vermeleri gerektiğini söyledi. Konferansta öğrenme istatistikleri ve ITILT hakkında bilgi veren Sarıgül, dil eğitiminde kullanılan etkileşimli araçlar listesi ve bazı uygulamalardan örnekler vererek sunumunu tamamladı.