Ahmet Yesevi Üniversitesinde Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Yapıldı15 Aralık 2020

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesinde 15 Aralık 2020 Salı günü 1500 kişilik öğrenci yurdu temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene Üniversite Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Türkistan Eyaleti Vali Yardımcısı Arman Sabitov, yatırımcı firma Alem Trust Contruction müdürü Askar Kubanov ve çok sayıda konuk katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Abdrasilov, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından başlatılan sosyal projeler kapsamında ülkede eğitim ile ilgili faaliyetlere değinerek yeni yapılacak yurtların üniversite için hayırlı olmasını diledi.

Rektör Vekili Tomar konuşmasında, Kazakistan’ın bağımsızlık yıl dönümünün de kutlandığı Aralık ayının önemini vurgu yaparak, son yıllarda Türkistan şehrinde meydana gelen büyük gelişme ve üniversite olarak bu değişme verdikleri katkılardan bahsetti. Tomar, farklı ülkelerden çok sayıda öğrencinin okuduğu üniversitemizde bugün temeli atılan 1500 öğrenci kapasiteli yurt projesinin önemli bir hizmet ve yatırım olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından 2070 yılındaki öğrencilere ithafen yazılan mektubun bulunduğu tüp tören alanındaki mermer kaide içine yerleştirildi. Temel atma ve hatıra fotoğrafı çekimi ile tören son buldu.