Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Yunus Emre Enstitüsü ve Çevrim İçi Türkçe Öğretimi” Başlıklı Konferans24 Aralık 2020

Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde 2020-2021 faaliyetleri kapsamında 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu “Yunus Emre Enstitüsü ve Çevrim İçi Türkçe Öğretimi” konulu bir konferans verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı konferansın moderatörlüğünü Hazırlık Fakültesi Dekanı Dr. Öğr. Üyesi Erdal Aydoğmuş yaptı.

Kartallıoğlu konferansa; Yunus Emre Enstitüsünün çalışmaları, projeleri ve eğitim faaliyetleri hakkında bilgi vererek başladı. Sunumunda “Tercihim Türkçe Projesi”, “Türkoloji Projesi” ve “Eğitimcileri Eğitimi” konu başlıklarına yer veren Kartallıoğlu salgın sürecince “Çevrim İçi Türkçe Eğitim” uygulamalarından da bahsetti. Türkçe öğretim materyalleri ve yardımcı materyaller hakkında ayrıntılı bilgi veren Kartallıoğlu tüm bu eserlerin Google Play üzerinden uygun fiyata alınabildiğini, ayrıca istenilmesi durumda web tabanlı z-Kitap uygulamasını ücretsiz olarak verebileceklerini söyledi. 195 ülkede 400.000 kullanıcıya sahip Türkçe Öğretim Portali’ne herkesin ücretsiz ulaşabileceğini belirten Kartallıoğlu, Türk Dünyası Dergisi hakkında da bilgi verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, kendi Türkçe öğretme tecrübelerinden bahsettiği kapanış konuşmasında öğretim materyallerinin önemi üzerinde durdu. Tomar, Türkçenin öğretilmesine verdikleri önemi belirterek Kartallıoğlu’na verdiği faydalı bilgilerden dolayı teşekkür etti.

Konferans, soru-cevap bölümüyle son buldu.