Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Bir Medeniyet Düşünürü: Farabi” Paneli Düzenlendi26 Aralık 2020

Ahmet Yesevi Üniversitesi, 2020 Farabi Yılı faaliyetleri çerçevesinde yıl içinde düzenlediği etkinliklerin sonuncusunu 25 Aralık 2020 Cuma günü “Bir Medeniyet Düşünürü: Farabi”  konferansı ile yaptı.

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in katılımlarıyla gerçekleşen konferansın moderatörlüğünü  Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptı. Tomar, Türk-İslam Âleminin önemli filozof ve bilim adamı Farabi’ni doğumunun 1150. yılı dolayısıyla çok daha fazla etkinlik düzenlemeyi planladıklarını ancak salgın nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini ifade etti.

Konferansın açılış oturumunda ilk konuşmayı yapan Büyükelçi Saparbekulı, Büyük Bozkır söylemine vurgu yaparak, Kazakistan ve Türk Dünyası olarak henüz değeri anlaşılmamış büyük bir servete sahip olduklarının altını çizdi. Saparbekulı, şayet Türk-İslam medeniyeti yeniden ayağa kaldırılmak isteniyorsa bunun ancak Farabi’nin mirasına sahip çıkmakla olabileceğini ifade etti

Prof. Dr. Muhittin Şimşek konuşmasına, Farabi’nin bilim adamı olmasının yanında bir ahlak hocası olduğuna vurgu yaparak başladı. Şimşek,  Farabi’nin bir hezarfen olduğunu yani birçok bilim dalı ile aynı anda iştigal etme ve çok çeşitli alanlarda eser üretme özelliğini haiz bulunduğunu ifade etti. Farabi’nin bu hususiyetinin zamanı çok iyi kullanmasından kaynakladığını söyleyen Şimşek, bu manada gençlere çok şey öğreteceğinin de altını çizdi.

Türkiye ve Kazakistan’dan dört konuşmacının yer ilmi oturumda, Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar Aydınlı, mantık olmadan felsefe olamayacağını dolayısıyla, düşüncenin bir ölçütü olması ve bunun da mantık olduğu görüşünün Farabi’nin tüm eserlerinde yer aldığını söyledi. Aydınlı Farabi’nin aslında bir toplum filozofu olduğunu, sadece Türk-İslam kültürü içinde değil tüm insanlık için önemli bir değer olduğunu belirtti.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Türker, Farabi’nin İslam medeniyetinde bütün insanlık için önemli sayılacak düşünürlerin başında geldiğini söyleyerek onun metafizik ve südur teorisi alanında getirdiği yeniliklerden bahsetti.

Farabi’nin ilimler tasnifinde müziğin yeri ve önemi konusunda bilgi veren Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Farabi hakkında doğru bilinen yanlışlara da açıklama getirdi.

Son olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Dosay Kenjetay,  Farabi’nin din ve felsefe arasındaki ilişkiye dair çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Yoğun ilgi gören konferans, konuşmacılara online teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.