Ahmet Yesevi Üniversitesine TÜRKSOY Tarafından Abay Madalyası Verildi07 Ocak 2021

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Kazak edebiyatının kurucusu, şair Abay Kunanbayev’in doğumunun 175. yılı münasebetiyle ilan edilen “2020 Abay Kunanbayev Yılı” kapsamında, teşkilatın hazırladığı “Abay'ı Okumak” kitabı tanıtılarak Abay Madalyası takdim töreni düzenlendi.
TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, “Abay Kunanbayev Anma Yılı” kapsamında teşkilatın hazırladığı “Abay'ı Okumak” kitabının tanıtımı yapıldı.

Bu yıl kapsamında, Abay Kunanbayev'in tanıtılması için yapılan faaliyetlere katkı sunan kişi ve kuruluşlara da “Abay Madalyası” takdim edildi.

Abay Madalyası'na, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Dr. Serdar Çam, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan Cumhuriyeti Nevşehir Fahri Konsolosu Halil Uluer, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Muhittin Şimşek, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, TRT Avaz Koordinatörü Sedat Sağırkaya, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük ve Heykeltıraşlar Murat Mansurov ile Kambar Omarov layık görüldü.

Etkinlik, fotoğraf çekimi ile son buldu.