Ahmet Yesevi Üniversitesinde II. Dönem Açılış Töreni Düzenlendi26 Ocak 2021

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının ikinci dönem açılış töreni 26 Ocak 2021, Salı günü gerçekleşti. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un konuşmacı olarak katıldığı programın açılış konuşmasını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek gerçekleştirdi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, öğretim üyeleri ve öğrenciler de Kazakistan’ın Türkistan şehrindeki üniversitemiz konferans salonundan programa katıldılar. Çevrim içi olarak düzenlenen programı çok sayıda izleyici YouTube üzerinden takip etti.

Prof. Dr. Muhittin Şimşek açılış konuşmasında: “Üniversitemizin 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı 2. Dönem açılışını şereflendirdiğiniz için şükranlarımı arz ederim. 11 Fakültesinde 33 Türk Devlet ve akraba topluluklarından 15000’i aşkın öğrencisi ve 1200’ü aşkın akademik personeli ile Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye Kazakistan kardeşliğinin bir nişanesi olarak Türk Dünyası’nın önemli bir ilim yuvasıdır. 30 yıldır mezun ettiği binlerce öğrencisi bugün dünyanın dört bir yanında çok önemli kurumlarında görev yapmaktadır. Türkçe, Kazakça, İngilizce ve Rusça eğitimin verildiği üniversitemizde Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin mefkûresi ile yetişen gençlerimiz yerelde ve genelde bu anlayışı gittikleri yere taşımaktadırlar. Sayın Başkanım; T.C. ve K.C.’nin önemli destekleri ile Tıp Fakültesi Hastanemiz bölgenin en önemli hastanesi durumundadır. Sayın Cumhurbaşkanımız bizden tek şey istemiştir. Kalitenin artırılması… Bu nedenle pandemi döneminde her ay 5 tıp fakültesi hocası hekimlerimizi Türkiye’ye getirerek çok önemli hastanelerimizde bir ay süreyle bilgi-görgü artırma çalışması yapılmakta. Ayrıca her onbeş günde bir olmak üzere Bilim Kurulu Üyelerimiz ile hekimlerimizi buluşturarak bilgi alışverişinde bulunmaktadır. Üniversitemizin diğer fakülteleri ile ilgili Kalite artırma faaliyetleri sonucunda 2020 yılı QS sıralamasında Gelişen Avrupa ve Orta Asya sıralamasında üniversitemiz 36 basamak yükselerek ilk 200’de yerini almıştır. Huzurunuzda sözümüz olsun hedefimiz 5 yıl içerisinde ilk 100’e girmek olacaktır.” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türkiye-Kazakistan kardeşliğinin ve Türk dünyasının birbiriyle yakınlaşması idealimizin bir abidesi olarak, Orta Asya'nın tarihi ilim ve kültür merkezi olan Türkistan şehrinde yükselmektedir. Türk dünyasının dört bir yanından ve hatta ötesinden gelen öğrenciler arasında eğitim yoluyla kurduğu köprülerle ortak manevi mirasımızı canlı tutarak geleceğe taşımaktadır” dedi. 

TBMM Başkanı Şentop, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ikinci dönem açılışına katıldı. Şentop, yaptığı konuşmada 16 Aralık’ta Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıdığını söyleyerek, “Bununla yetinmemiş, zaman kaybetmeden diplomatik ilişkiler tesis etmiştir. Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye ve Kazakistan’ın ortak üniversitesidir. Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi uluslararası standartlarda eğitim-öğretim ortamı, bilimsel ve teknolojik altyapısı ve hizmet anlayışı ile eğitim ve araştırma faaliyetleri yürüten Türk devlet ve topluluklar arasındaki dayanışmanın sembolü, rekabet gücü yüksek bir üniversite olma hedefi büyük ölçüde gerçekleştirmiştir. Türkiye ile Kazakistan ilişkilerin geçmişine baktığımızda uzun ömürlü işbirliği projelerimiz, Ahmet Yesevilerin, Abayların mirası olarak kabul ettiğimiz bilim ve öğretim alanında meşale parlayan hitap ettiğim bu kurum olduğunu görüyoruz. Bu değerli üniversitenin Ahmet Yesevi’nin kabrine ev sahipliği yapan Türk dünyasının manevi merkezi Türkistan şehrinde kurulmuş olması ise büyük bir anlam taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

  Ahmet Yesevi’nin gerçek İslam'ın, tevhid ve adalet ruhunu halka anlatan, cihana yaymak izin çalışan sembol bir isim olduğunu söyleyen Şentop, “İslam'ın esaslarını, güzel ahlakı, tasavvufi adabı ve yalın dille anlatmaya gayret gösteren biriydi. Ahmet Yesevi bu gayretleri, hikmetleri ve hayatıyla Orta Asya tasavvufunun iyi bilinen isimlerinden biridir” şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türkiye-Kazakistan kardeşliğinin ve Türk Dünyası’nın birbiriyle yakınlaşması idealimizin bir abidesi olarak Orta Asya'nın tarihî ilim ve kültür merkezi olan Türkistan şehrinde yükselmektedir. Türk dünyasının dört bir yanından ve hatta ötesinden gelen öğrenciler arasında eğitim yoluyla kurduğu köprülerle ortak manevi mirasımızı canlı tutarak geleceğe taşımaktadır. Bu konuya verdiğimiz önemin altını çizmek için şimdiye kadar yapılanları takdir ettiğimizi, ancak Üniversitemizin çok daha fazlasını yapma potansiyeli bulunduğunu ve bunu harekete geçirmemiz gerektiğini düşündüğümüzü yinelemek istiyorum. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üniversitemizi her anlamda güçlü bir şekilde desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Gençlik; insanın en taze, en dinç hâlini, en heyecanlı günlerini, zihninin en açık olduğu zaman dilimini barındıran, ömrün belki de en dinamik dönemi olarak tanımlayabileceğimiz bahar kadar taze bir dönemdir. Akademik gelişiminizi gerçekleştirdiğiniz bu dönemde sosyal ve kültürel çalışmalardan da olabildiğince istifade etmeniz geleceğinizde önemli bir yer tutacaktır. Gençlik bir bakıma sunduğu imkânların güzelliğini yaşarken aynı zamanda ihtiyarlığımız için hazırladığımız hazine gibidir. Gençliğimizde edindiğimiz beceriler, öğrendiğimiz bilgiler, dinlediğimiz hikâyeler, kalben ve zihnen irtibat kurduğumuz tüm insanlar hayat yolumuzda yoldaşımız oluyor. Kendi coğrafyamızın çocuklarının istikbali kadar sizlerin istikbâlini ve Kazakistan ile Türkiye arasında kuracağınız çeşitli alanlardaki bağları çok önemsiyorum. Siz değerli gençlerimiz, Kazakistan ile Türkiye arasında her bir alanda kadim ve köklü bağlarımızı sürdürecek, yeni bağlarımızı ise inşa edecek sorumluluğu taşıyorsunuz.” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Şentop, TÜRKPA toplantısının Mart sonu, Nisan ayında Türkistan’da yapılacağını söyleyerek Ahmet Yesevi Üniversitesini de ziyaret edeceklerini ifade etti.

Törenin Türkistan bölümünde teşekkür konuşması yapan Rektör Abdrasilov, üniversitesinin çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Rektör vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise yaptığı teşekkür konuşmasında, Türkiye devlet adamlarının desteklerini her zaman arkalarında hissettiklerini ve zât-ı âlilerini salgın sonrası Türkistan’da ağırlamaktan duyacakları mutluluğu dile getirdi.

Üniversitede eğitim gören öğrenciler hazırladıkları bir video ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop başta olmak üzere tüm Türkiye’ye, kendilerine ve ülkelerine desteklerinden dolayı teşekkürlerini ileterek Türk halkına selamlarını gönderdiler.

Program kaydı için tıklayınız.