Avrasya Araştırma Enstitüsü Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksinde29 Ocak 2021

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü, “Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksi”nde 2020 yılında da en iyiler arasında yer almaya devam etmektedir.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesine bağlı Avrasya Araştırma Enstitüsü olarak kuruluşumuzdan itibaren Orta Asya bölgesi ağırlıklı olmak üzere genelde Avrasya coğrafyasına hitap eden çeşitli konularda akademik çalışmalar gerçekleştirmekte ve etkinlikler düzenlemekteyiz.

Bilgiyi stratejiye dönüştürme hedefi ile çalışan Enstitümüz, ilgi alanlarına giren konularda Türkçe, Kazakça, İngilizce ve Rusça olmak üzere dört dilde çıkardığı yayınlar ile bölge çalışmaları literatürüne katkısını gün geçtikçe arttırmaktadır. Düzenlemekte olduğu faaliyetleri ile kısa sürede adından söz ettiren Enstitümüzün başarısı uluslararası alanda giderek daha fazla tescillenmektedir.

28 Ocak 2021 tarihinde ilan edilen Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksine bu yıl 3075 adet düşünce kuruluşu ilk kez katılmış olup toplam endeks listelemelerinde yer almaya aday kurum sayısı 11.175’e çıkmıştır. Bu da pek çok kategoride rekabetin arttığını göstermektedir. Her ne kadar birçok kategoride çeşitli değişiklikler yaşansa da Avrasya Araştırma Enstitüsü dünya çapında ‘‘En iyi Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Düşünce Kuruluşları” kategorisinde az sayıda kuruluşun arasında yer alarak sıralamaya girmeyi başarmıştır. Buna ek olarak bilindiği üzere COVID-19 salgını nedeniyle faaliyetlerin çoğunun internet ortamına taşındığı bir dönemde Avrasya Araştırma Enstitüsü olarak etkinliklerimizi dijital ortamlara (örn. Zoom ve benzeri platformlara) hızlı bir şekilde taşımıştık. Bunun bir olumlu sonucu olarak dünya çapında “İnterneti En İyi Kullanan Düşünce Kuruluşları” arasında 2020’de yer almayı başardık.

Avrasya Araştırma Enstitüsü olarak girdiğimiz bu kategorilerde ‘‘En İyi Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Düşünce Kuruluşları” listesinde Kazakistan’ı temsil eden sadece iki enstitüden birisi ve “İnterneti En İyi Kullanan Düşünce Kuruluşları” nda ise Kazakistan’ı temsil eden tek enstitü olma unvanını da taşımak bizlere ayrı bir gurur kaynağı olmuştur. Bu göstergeler bizlere Avrasya Araştırma Enstitüsü’nün uluslararası akademik camia içerisinde olumlu karşılanmaya devam ettiğini göstermektedir. Orta Asya bölgesi üzerine güncel konulara ve önemli meselelere değinirken birden fazla dilde bu yayınları da yayınlamamız sayesinde okuyucu kitlemizi küresel boyuta taşımaktayız. Böylece Enstitümüzün görünürlüğünü artırmanın yanı sıra bölge üzerine çalışmalar yürüten akademisyenlere sahadan bilgiler temin edilmesinin, bu ve benzeri endekslerce takdir edildiğini görmek de bizleri sevindirmektedir. Enstitümüz, önümüzdeki yıllarda da üniversitemizin vizyonu ve misyonu doğrultusunda akademik faaliyetlerine devam ederek hedeflediği küresel ölçekte tanınan bir düşünce kuruluşu olma yolundaki vizyonu doğrultusunda çalışmalarını daha da geliştirecektir.