Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Bir Ulus Kurucusu Olarak Cuçi ve Kazakistan Tarihindeki Yeri” Konulu Konferans Düzenlendi04 Şubat 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü  tarafından düzenlenen “Perşembe Konuşmaları” başlıklı konferans serisi, 04 Şubat 2021 Perşembe günü Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altay Tayfun Özcan’ın “Bir Ulus Kurucusu Olarak Cuçi ve Kazakistan Tarihindeki Yeri” başlıklı konferansı ile başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı konferansın moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram yaptı.

Prof. Dr. Özcan konuşmasına Cuçi’nin hayatı, babası Cengiz Han ile olan ilişkisi ve o dönemdeki siyasi süreci anlatarak başladı.  Özcan, Cuçi’nin Cengiz Han’ın yükselişinin önemli figürlerinden biri olduğunun da altını çizdi. Özcan konuşmasının ikinci bölümünde Cuçi’nin Türkler için önemi ve Kazakistan tarihindeki yeri konularında bilgi vererek Kazakistan’ın Batı ile bütünleşmesi noktasında tarihi bir sembol olduğunu söyledi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise yaptığı kapanış konuşmasında, “Perşembe Konuşmaları” konferans serisi ve içeriği hakkında bilgi verdi. Tomar ayrıca “Ölülerin İslamileştirilmesi” konusuna değinerek Anadolu’da bunun birçok örneği olduğunu ve toprağı vatan kılmak açısında da bunu önemli bulduğunu söyledi.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Prof. Dr. Altay Tayfun Özcan’a online teşekkür belgesini takdimi ile son buldu.