Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Akademik Dergiler İçin Ulusal ve Uluslararası Standartlar” Konulu Konferans Düzenlendi08 Şubat 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü  tarafından düzenlenen tele-konferansların bu haftaki konukları Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ekber Şahin ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fırat Purtaş, 08 Şubat 2021 Pazartesi günü “Akademik Dergiler İçin Ulusal ve Uluslararası Standartlar” konulu bir konferans verdiler.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı konferansın moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram yaptı.

Sunumuna uluslararası derginin tanımı ile başlayan Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, ulusal ve uluslararası indeksler hakkında detaylı bilgiler verdi. Şahin, editörlerin dergiler için önemini vurgulayarak TR Dizin sürecini ve değerlendirme ölçütlerini ayrıntılı olarak anlattı. Etki faktörüne de değinen Şahin, etki faktörünün nasıl hesaplandığını örnek vererek açıkladı.

Uluslararası hakemli bir dergi olan Bilig’in editörü Prof. Dr. Fırat Purtaş konuşmasına, derginin 1999’dan 2021 tarihine kadar olan gelişim sürecini anlatarak başladı. Bilig dergisindeki editörlük sistemi hakkında bilgi veren Purtaş, “Bilig’in akademik dergi yayıncılığında bir okul olduğuna inanıyoruz.” dedi. Hakemlerin makaleleri değerlendirme sürecine de değinen Purtaş, son olarak yayın kurulu olarak dergide yayınlanacak makalelerde aradıkları kriterler üzerinde durdu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı kapanış konuşmasında, “Üniversitemizde Türkiye’de doktora yapmış çok sayıda öğretim üyesi bulunmaktadır ve bu hocalarımızın Bilig’de yayın yapması temel amaçlarımızdan birisidir.” dedi. Tomar, üniversite olarak online konferanslara çok önem verdiklerini belirterek önemli sunumları için konuşmacılara teşekkür etti.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Prof. Dr. Ali Ekber Şahin ve Prof. Dr. Fırat Purtaş’a online teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.