Ahmet Yesevi Üniversitesinde COVID-19 Bilgi Paylaşım Toplantıları Devam Ediyor04 Mart 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesinde COVID-19 Bilgi Paylaşım Toplantıları Devam Ediyor

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “COVID-19 Bilgi Paylaşım Toplantısı” başlıklı konferans serisinin dördüncüsü Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fatma Eser, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Kaya Kalem ve Dr. Öğr. Üyesi İmran Hasanoğlu’nun katılımlarıyla 01 Mart 2021 Pazartesi günü online olarak gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner’in yaptığı toplantıya, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Acar ve hastane personeli katıldı.

Konferansın ilk konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Eser sunumunda, COVID-19 enfeksiyonu sonrası rehabilitasyon süreci, nefes darlığını hafifletecek öneriler, taburcu olduktan sonra yapılabilecek egzersizler ve muhtemel psikiyatrik sorunlar hakkında bilgi verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Kaya Kalem, “COVID-19 Enfeksiyonu ve Sağlık Personelleri” başlıklı konuşmasında, sağlık personelinin SARS-CoV-2 bulaşma riskine karşı korunma amaçlı alacakları tedbirlerden bahsetti.

T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner, “SARS-CoV-2’de Mutasyonlar ve Etkileri” başlıklı sunumunda, virüslerin mutasyona uğrama sebepleri, mutasyonun virüs üzerindeki muhtemel etkileri, Güney Afrika B.1.351 ve Brezilya P.1 varyantları hakkında bilgi verdi.

Dr. Öğr. Üyesi İmran Hasanoğlu,  COVID-19 aşılarında son duruma değindiği konuşmasında,  Pfizer-BioNTech ve Viral Vektör aşılarından, Astra Zenaca, Sputnik V ve İnaktif virüs aşılardan SINOVAC hakkında bilgi verdi.

Çok sayıda dinleyicinin katıldığı toplantı soru-cevap bölümü ile son buldu.