Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Hoca Ahmet Yesevi’den Yunus Emre’ye” Konulu Konferans08 Mart 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü  ve İdil-Ural Araştırmaları Dergisi iş birliğiyle düzenlenen “Perşembe Konuşmaları” programı kapsamında 04 Mart 2021 Perşembe günü İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi “Hoca Ahmet Yesevi’den Yunus Emre’ye” başlıklı bir konferans verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı ve moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı konferansı çok sayıda katılımcı izledi.

Prof. Dr. Develi sunumuna, 13. yüzyılda Türkçe’nin yazı dili olma mücadelesini ve Moğol istilasının bu sürece etkisini anlatarak başladı. Develi daha sonra Yunus Emre’nin bilinen hayatı, eserleri ve Hoca Ahmet Yesevi ile irtibatı hakkında bilgi verdi. Yunus Emre’nin döneminde Arapça ve özellikle Farsçanın baskın karakterine rağmen en önemli özelliğinin Türkçeyi yalın ve sade bir biçimde kullanması ve bunda ısrar etmesi olduğunu belirten Develi, Yunus Emre’nin bir şahıs değil bir kavram olduğunu söyledi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise yaptığı kapanış konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi ve Yunus Emre örneği üzerinden Türklerin İslam anlayışındaki sürekliliğine değinerek verdiği değerli bilgilerden dolayı Sayın Develi’ye teşekkür etti.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Prof. Dr. Hayati Develi’ye online teşekkür belgesini takdimi ile son buldu.

Konferansın video kaydına ulaşmak için tıklayınız.