Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yeni Rektör Göreve Başladı10 Mart 2021

Hoca Ahmed Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi Rektörü Dr. Janar Temirbekova 9 Mart 2021 Salı günü yapılan törenle görevine başladı. Özel gündemle toplanan senatoya Rektör Dr. Temirbekova, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Şolpan Karinova, Türkistan Eyaleti Vali Yardımcısı Saken Kalkamanov ve senato üyeleri katıldı.

Senato toplantısı Rektör Vekili Prof. Dr. Tomar’ın başkanlığında mart sonunda Türkistan şehrinde gerçekleşecek olan Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi ile ilgili hazırlıkların görüşülmesi ile başladı. Sunumun ardından konukların salona teşrifi ile başlayan toplantının ikinci bölümünde Bakan Yardımcısı Karinova, Rektör Temirbekova’yı tanıtan bir konuşma yaptı ve görevinde başarılar diledi. Rektör Temirbekova ise yaptığı konuşmada kendisine verilen yeni görevin sorumluluğunu derinden hissettiğini söyledi. Temirbekova, Hoca Ahmed Yesevi’nin adını taşıyan bu güzide üniversitenin bir çalışanı olarak Kazak ulusunun ruhunun yeniden doğuşunu, Kazakistan’ın gelişimini ve üniversitenin isminin yüceltilmesini “ana görev” olarak kabul ettiğini belirtti.

Rektör Vekili Tomar yaptığı konuşmada, Rektör Temirbekova ile başlayan yeni dönemde Türk ve Kazak dostluğunun bir simgesi ve aynı zamanda Türk Dünyası’nın çatısı olan Ahmet Yesevi Üniversitesinde çok önemli işler yapacaklarını vurguladı.

Toplantı, Tomar’ın kadınlar günü münasebeti ile Bakan Yardımcısı Karinova ve Rektör Temirbekova’ya çiçek ve hediye takdimi ile son buldu.