Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının 30. Yılı" Paneli16 Mart 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının 30. Yılı” münasebetiyle 16 Mart 2021 Salı günü uluslararası bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı panelin açılış konuşmalarını Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazakistan Büyükelçisi Ufuk Ekici, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı açılış konuşmasında, Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığının Türkiye’de uzun yıllar beklendiğini ve âdeta bir bayram sevinci ile kutlandığını dile getirdi. Tomar, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Kazakistan’ın bağımsızlığı ile aynı yaşta olduğunun altını çizerek üniversite olarak 30. yıl kutlamalarına ayrı bir önem verdiklerini belirtti. Tomar, Ekim ayı içerisinde alanlarında uzman hocalarla çeşitli bilimsel etkinlikler planladıklarını da sözlerine ekledi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek konuşmasına, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle bağımsızlıklarını kazanan Türk Cumhuriyetlerini ilk tanıyan ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu söyleyerek başladı. Şimşek, Ekim 2009'da Kazakistan ve Türkiye arasında imzalanan stratejik ortaklık antlaşması ile başlayan ekonomik, siyasi, kültürel ve ilişkilerin giderek güçlendiğinin altını çizdi. Şimşek son olarak Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yılı münasebetiyle düzenlenen bu panelin Türk Dünyası'nı yakından tanımak isteyenler için faydalı olacağına inandığını ifade etti.

T.C. Nursultan Büyükelçisi Ufuk Ekici ise yaptığı açılış konuşmasında, Kazakistan’ın daha bağımsızlığını ilan etmeden iki ülke arasındaki ilişkilerin başladığına vurgu yaparak Kazakistan’ın bağımsızlığının Türkiye’de büyük coşkuyla karşılandığından bahsetti. Ekici, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği hakkında da bilgi verdi. Ekici, ayrıca 30 yılın insan ömrü için uzun fakat milletlerin tarihinde kısa bir süre olduğunu belirterek Kazakistan’ın bu süre zarfında önemli işler başardığının da altını çizdi.

Panelin ikinci bölümünde konuşmacılar, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl “Bozkırın Derinliklerinden 20. Yüzyıla Kazak Tarihinin Ana Hatları”, Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hazretali Tursun “Bağımsızlık ve Milli Tarih, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemile Kınacı “Sovyet Devrinden Bağımsız Kazakistan’a Değişen Kazak Edebiyatı” ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dinmukhammed Kelesbayev “Bağımsız Kazakistan’ın İktisadi Gelişimi” başlıklı sunumlarını yaptılar.

Panel soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın konuşmacılara online teşekkür belgelerini takdimi ile son buldu.