Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Emperyalizme Direniş Bilinci: Çanakkale” Konulu Konferans Düzenlendi19 Mart 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü  tarafından Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı münasebetiyle düzenlenen konferansta Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı, 18 Mart 2021 Perşembe günü “Emperyalizme Direniş Bilinci: Çanakkale” konulu bir konferans verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı konferansın moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram yaptı. Konferans “Öğrencilerimizin Gözünden Çanakkale” başlıklı video sunumu ile başladı.

Prof. Dr. Fatih Andı, Türkiye’nin yakın dönem tarihi, Türk kimliği ve kültüründe Çanakkale’nin anlamı üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Andı sunumuna milletleri bir arada tutan toplumsal ve sosyolojik değerlerin önemine vurgu yaparak Mehmet Akif Ersoy, kaleme aldığı İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitlerine şiirlerinin çok önemli toplumsal değerlerimiz olduğunu belirtti.

Andı, konuşmasının ikinci bölümünde Mehmet Akif Ersoy’un eserleri üzerinden 1. Dünya Savaşını değerlendirdi ve bunun bir teknolojik savaş olduğunu söyledi. Andı ayrıca Çanakkale Savaşı’nın Batı’da çok daha fazla yankı uyandırdığının altını çizerek o dönemde Batı’da basılmış eserlerin çokluğuna vurgu yaptıktan sonra bilimsel, kültürel ve sanatsal alanda aynı oranda bizde bu büyük savaşın ilgi görmediğini dile getirdi.

Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı kapanış konuşmasında, son iki yıldır salgın nedeniyle Çanakkale Zaferi’ni coşkulu bir şekilde kutlayamadıklarını belirterek önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı kutlamalar yapmayı planladıklarını söyledi.  

Konferans Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Prof. Dr. Fatih Andı’ya online teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.