Türk Konseyi Gayriresmî Zirvesinde Türkistan ve Üniversitemiz Konuşuldu01 Nisan 2021

31 Mart 2021’de Türkistan’da yüz yüze düzenlenmesi planlanan Türk Konseyi Gayriresmî Zirvesi COVID-19 salgının seyri nedeniyle çevrim içi olarak yapıldı. Devlet başkanlarının yaptıkları konuşmalar ve sonuç bildirgesine bakıldığında hiç şüphesiz bu zirvenin yıldızı Türkistan şehri ve üniversitemiz oldu.

2018 yılında Türk dünyasının aksakalı, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından eyalet merkezi ilan edilen Türkistan, iki yıl süren hummalı bir çalışma yürütülerek otelleri, müzeleri, alışveriş merkezlerinin yanı sıra kültür ve eğitim müesseseleriyle yepyeni bir çehreye bürünmüştü. Zirve fiilen Türkistan’da yapılamasa da gündemin en önemli maddelerinden biri Türkistan’dı.

İslam ahlakının Türk ekolünü kuran ve Türk Dünyası’nda felsefenin gelişiminde güçlü bir etkide bulunan ilham kaynağı büyük bir şahsiyet olarak Hoca Ahmet Yesevi'nin mirasının önemi hususunda bütün devlet başkanları ittifakla görüş bildirdiler.  Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşadığı ve Türbesi ile Pir-i Türkistan’ın adına Türkiye ve Kazakistan tarafından kurulan Türk Dünyası’nın birlik ve beraberliğinin sembolü, üniversitemizin bulunduğu Türkistan “Türk Dünyası’nın manevi başkentlerinden biri” olarak kabul edildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev, Türkistan’da Türk ülkelerinin özel ekonomik bölgesinin oluşturulmasını teklif etti.  Yine üniversitemizi de yakından ilgilendiren diğer bir husus da yapay-zekâ, veri analizi, dijitalleşme ve e-ticaret alanında ortak bir eğitim-kültür platformunun oluşturulmasıydı. Sayın Tokayev, Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türk Dünyası’ndan gelen öğrencilere Türkiye ve Kazakistan’ın verdiği 200 bursun yanında “Yesevi Bursları” adı altında 50 lisans bursu daha verileceğini duyurdu. Yine TÜRKSOY ve Türk Akademisi’nin tarihi önemi haiz Türkistan bölgesinde arkeolojik araştırmalar yapılması kararı Türkistan ve üniversitemiz açısından sevindirici gelişmelerdi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da üniversitemizden “Türk Dünyası’nın medar-ı iftiharı” şeklinde bahsetmesi bizler açısından gurur kaynağı olmuştur. Bu zirveye katılan ve Türkistan ile üniversitemiz için çok önemli kararlar alan Türk Dünyası’nın bütün devlet başkanlarına şükranlarımızı arz ederiz.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Türk Dünyasının aksakalı Sayın Nursultan Nazarbayev ve Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Jomart Tokayev olmak üzere Türk Konseyine üye diğer Devlet Başkanlarının bize verdiği vizyon ve bu vizyonun gerçekleştirilmesi için yükledikleri misyon fevkalade önemlidir.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin çalışanları olarak her seviyedeki arkadaşlarımız bu vizyon ile çalışmalarını yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir.