Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Batı Türk Kağanlığı’nın Türk Tarihindeki Yeri" Konulu Konferans Düzenlendi01 Nisan 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen "Perşembe Konuşmaları" programı kapsamında 01 Nisan 2021 Perşembe günü Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “Batı Türk Kağanlığı’nın Türk Tarihindeki Yeri" başlıklı bir konferans verdi.

Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’nın da katıldığı ve moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı konferansı çok sayıda katılımcı izledi.

Prof. Dr. Taşağıl, Batı Türk Kağanlığı’nın tarihsel gelişim süreci hakkında bilgi verdiği sunumunda, Türklerin en dikkat çekici özelliklerinden birinin boylar ya da boy grupları oluşturarak yaşamaları olduğunu söyledi. Arkeolojik çalışmaların önemine de değinen Taşağıl “bu çalışmaların sonucunda Altay dağlarının kuzeyi ile Sayan dağlarının güneybatısı arasındaki bölgenin en eski Türk yurdu olduğu anlaşılmıştır” dedi.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’a online teşekkür belgesini takdimi ile son buldu.