Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Altınorda Devleti: Türk ve Dünya Tarihindeki Yeri" Konferansı Düzenlendi11 Nisan 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü ve İdil-Ural Araştırmaları Dergisi iş birliğiyle düzenlenen "Perşembe Konuşmaları" programı kapsamında 08 Nisan 2021 Perşembe günü Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu "Altınorda Devleti: Türk ve Dünya Tarihindeki Yeri" başlıklı bir konferans verdi. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı ve moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı konferansı çok sayıda katılımcı izledi. 

Altınorda Devleti’nin kuruluşu ve tarihsel süreci hakkında bilgi veren Kemaloğlu, Altın Orda'nın Türk halklarının ortak mirası olduğunu söyledi. Kemaloğlu sunumun ikinci bölümünde Altınorda Devleti’nin Rusya, Balkanlar, Ortadoğu ve Bizans’a etkilerinden bahsetti ve Osmanlı Devleti ile olan ilişkisine değindi.

Kapanış konuşmasında, çağdaş iki devlet olan Altınorda ve Memlûk devletlerini karşılaştıran Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar Memlûklerle ilgili literatürün daha zengin olduğunu, Altınorda Devleti ile ilgili çalışmaların artmasını sağlamak için genç araştırmaların bu alana yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Konferans soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu’na online teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.