Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Udmurt Edebiyatının Kurucusu Kuzebay Gerd" Konulu Konferans Düzenlendi23 Nisan 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü ve İdil-Ural Araştırmaları Dergisi iş birliğiyle düzenlenen "Perşembe Konuşmaları" programı kapsamında 22 Nisan 2021 Perşembe günü Udmurt Tarih, Dil ve Edebiyat Enstitüsünden Dr. Alevtina Kamitova "Udmurt Edebiyatının Kurucusu Kuzebay Gerd" başlıklı bir konferans verdi. Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı ve moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı konferans ilgiyle izlendi.

Dr. Alevtina Kamitova Rusça olarak gerçekleştirdiği sunumunda Udmurt edebiyatının kurucusu Kuzebay Gerd’in hayatı ve eserleri hakkında bilgi vererek onun modern dönemin önemli isimlerinden biri olduğunun altını çizdi. Kamitova, Gerd’in çok iyi müzik kulağına sahip olması yanında iyi de bir icracı olduğundan bahsetti. Kamitova son olarak Gerd’in eserlerinin çok sayıda dile çevrildiğini ve adına bir edebiyat ödülünün verildiğini belirtti. Kamitova’nın konuşmasının ardından Prof. Dr. Bülent Bayram dinleyicilere sunumun içeriği hakkında bilgi verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı kapanış konuşmasında, birçok dilin ve kültürün kaybolmakta olduğunun altını çizerek bu konularla ilgili yapılan çalışmaların artmasının gerektiğini ifade etti.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Dr. Alevtina Kamitova’ya online teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.