Avrasya Gençlik Okulu Başladı29 Nisan 2021

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı  (YTB) koordinatörlüğünde ilk defa düzenlenen Avrasya Gençlik Okulu; Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’dan toplam 105 öğrencinin katılımı ile 28 Nisan Çarşamba günü başladı.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin de paydaşlarından biri olduğu ve 3 ay boyunca devam edecek olan program; kültür, sanat, tarih ve kişisel gelişim alanlarında uzman isimlerin vereceği seminer, okuma ve film gösterimi etkinliklerinden oluşmaktadır.

Moderatörlüğünü YTB Orta Asya ve Kafkasya Koordinatörü Sevilay Yıldırım’ın yaptığı program; Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Gülçekra Riksiyeva ve Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Zeynelabidin Abdurashidov’un açılış konuşmaları ile başladı.

Avrasya Gençlik Okulu’nun içeriği hakkında bilgi veren Sayit Yusuf, amaçlarının Türk Dünyası gençlerini bir araya getirmek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı açılış konuşmasında bu tür etkinliklerin ömür boyu süren dostluklara vesile olduğunun altını çizerek Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

Riksiyeva ve Abdurashidov da Avrasya Gençlik Okulu ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşarak bu tür etkinliklerin devam etmesini istediklerini belirttiler.

Açılış konuşmalarının ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu “Avrasya’ya Tarihsel Bakış” başlıklı bir seminer verdi. Öğrencilerin ilgi ile izledikleri seminer soru-cevap bölümünün ardından son buldu.