Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Osmanlılar ve Türk Tarihindeki Yeri” Konulu Konferans Düzenlendi30 Nisan 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü  tarafından düzenlenen “Perşembe Konuşmaları” programı kapsamında 29 Nisan 2021 Perşembe günü Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu “Osmanlılar ve Türk Tarihindeki Yeri” başlıklı bir konferans verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı ve moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı konferansı çok sayıda katılımcı izledi.

Prof. Dr. Erhan Afyoncu, sunumunda Osmanlıların Avrupa’dan Arap Yarımadası’na, Balkanlardan Endülüs’e, Suriye’den Afrika’ya idari, bürokratik, kültürel, mimari etkilerini ve buralarda izlediği siyaseti anlattı. Afyoncu, hâkimiyeti altındaki tüm toprakları vatan olarak gören Osmanlı Devleti için Anadolu ne ise Yemen’in de O olduğunu söyledi. Afyoncu, Osmanlıların Doğunun ve İslam Dünyası’nın “Şemsiye Devleti” olduğunu belirterek Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından İslam Dünyası’nın yetim kaldığının da altını çizdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı kapanış konuşmasında Osmanlı’da Devşirme sistemini değerlendirdi ve bu sistemin 9. yüzyıldan itibaren var olduğunu belirtti.  Tomar ayrıca Osmanlı’nın kültürel etkilerinin hükmettiği topraklarda hâlâ devam ettiğinin de altını çizdi.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Prof. Dr. Erhan Afyoncu’ya online teşekkür belgesini takdimi ile son buldu.


Video kaydını izlemek için tıklayınız.