Avrasya Gençlik Okulu: Bağımsızlığın 30. Yılında Kazakistan Türkiye İlişkileri06 Mayıs 2021

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı  (YTB) koordinatörlüğünde düzenlenen Avrasya Gençlik Okulu’nda 05 Mayıs 2021 Çarşamba günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar “Bağımsızlığın 30. Yılında Kazakistan-Türkiye İlişkileri” konulu bir seminer verdi.

Moderatörlüğünü YTB Orta Asya ve Kafkasya Koordinatörü Sevilay Yıldırım’ın yaptığı program, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazakistan Büyükelçisi Ufuk Ekici, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ve Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’nın açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış konuşmasında Avrasya Gençlik Okulu’nun içeriği hakkında bilgi veren Abdullah Eren, YTB’nin eğitim ve kültür faaliyetlerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Büyükelçi Ekinci, Avrasya Gençlik Okulu’nun önemine vurgu yaprak programın öğrencilerin akademik gelişimlerine katkıda bulunmasının yanı sıra kültürel bağların artmasına da vesile olacağını söyledi. Ekinci, Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu vurgulayarak Türkiye ile Kazakistan arasındaki kültürel, ticari ve ekonomik faaliyetlerden bahsetti.

Büyükelçi Saparbekulı, Kazakça olarak yaptığı konuşmasında Türkiye-Kazakistan ilişkilerini değerlendirdi. Kendi eğitim hayatı hakkında da bilgi veren Saparbekulı, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Başkonsolos Akıncı ise programla ilgili düşüncelerini paylaşarak YTB’nin tüm faaliyetlerini ilgi ile takip ettiklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar “Bağımsızlığın 30. Yılında Kazakistan Türkiye İlişkileri”  başlıklı bir seminer verdi. Türkiye ile Kazakistan ilişkilerini tarihsel boyutu ile ele alan Tomar, modern döneme kadar olan süreç hakkında bilgi verdi. Alfabe birliğinin önemine de değinen Tomar, siyasi birlik kadar ekonomik, kültürel ve ticari birlikteliğin de oldukça önemli olduğunu söyledi.

Öğrencilerin ilgi ile izledikleri seminer soru-cevap bölümünün ardından son buldu.